Uczniowie „Goszczyńskiego” na szlaku

Dodał: admin 5 listopada 2021 19:03

W nocy z 29 na 30 października br. odbył się już po raz 52. coroczny Nocny Rajd Szlakami Partyzantów Gorczańskich, który organizowany jest od 1969 r. przez I Liceum Ogólnokształcące im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu. Od wielu lat nasza szkoła współpracuje z Panem Adamem Jachymiakiem - przewodnikiem beskidzkim i wieloletnim uczestnikiem tej imprezy.

Rajd

W tym roku ok. godziny 19:00 spod siedziby GOPR na Długiej Polanie uczniowie wyruszyli na Turbacz żółtym szlakiem. Przed rozpoczęciem wędrówki Pan Adam Jachymiak przedstawił wszystkim ideę oraz zarys historii rajdu. Tradycyjnym elementem finałowym było zapalenie znicza na grobie, zamordowanej w 1943 r. przez gestapowców, Albiny Stołowskiej z domu Białoń na Hali Długiej. Wspominaliśmy również wieloletniego organizatora i uczestnika rajdu a jednocześnie profesora naszego liceum Pana mgra Jacka Waksmundzkiego, który zmarł w zeszłym roku.

W tym roku pogoda dopisała, a widok z Turbacza na rozgwieżdżone niebo i rozświetlony Nowy Targ pozostanie na długo w pamięci.

Po godzinie 2 w nocy szlakiem zielonym nastąpił powrót do Nowego Targu. Tegoroczną edycję rajdu koordynował mgr Piotr Smosna. Dziękujemy również pani mgr Elżbiecie Stawarskiej za opiekę podczas tej nocnej wędrówki.