Klasa 3Dg udała się w ostatnim czasie na dwie wycieczki przedmiotowe Młodopolskim szlakiem literacko-kulturowym. Pierwsza z nich odbyła się w Krakowie, w dniu 5.10. br., a w programie znalazły się takie epokowe bestsellery jak: Szafirowa Pracownia Stanisława Wyspiańskiego, jednego z najsłynniejszych artystów Młodej Polski, Plac Matejki, ASP, Teatr Słowackiego, kawiarnia Paon, kościół o.o. Franciszkanów ze słynną polichromią i witrażami Wyspiańskiego oraz niezwykle przejmującą drogą krzyżową, namalowaną przez Józefa Mehoffera, malarza i witrażystę tejże epoki. Dom tego artysty wraz z magicznym ogrodem przy ul. Krupniczej stał się kolejnym elementem lekcji przedmiotowej.
Celem wyjazdu do Krakowa było również poznanie kawiarni literackiej Jama Michalika, w której uczniowie mieli sposobność wysłuchania przy kawie z torcikiem prelekcji na temat cyganerii artystycznej i losów kabaretu literackiego. Anegdotom nie było końca.
Odwiedzenie tych kilku miejsc pozwoliło młodym humanistom poznać zarówno życie artystyczne Krakowa z przełomu XIX/XX, jak i szczegóły dotyczące artystów czy charakteru ich dzieł. Dopełnieniem krakowskiego dnia był spektakl Początek końca w teatrze KTO.
Druga część wycieczki przedmiotowej odbyła się 29.10 br. i miała na celu pogłębienie wiedzy dotyczącej charakterystycznego dla polskiego modernizmu związku literatury z Tatrami. Klasa udała się wówczas do Zakopanego Głównym punktem wycieczki stało się Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Opowieści pani kustosz o życiu i twórczości tego poety w jego domu były dobrym uzupełnieniem wiedzy podręcznikowej.
Mocnym akordem estetycznym była wizyta w Galerii Władysława Hasiora, gdzie uczniowie wysłuchali prelekcji na temat awangardowej sztuki XX wieku.
Wycieczki pokazały, że zajęcia języka polskiego mogą mieć formę niebanalnych i nienudnych lekcji muzealnych, a zrozumienie literatury może iść w parze z wiedzą o kulturze danej epoki oraz na temat biografii artystów.
Opiekunami na wyjazdach byli: wychowawca klasy – mgr Grzegorz Klag, pani mgr Ewa Komperda i pan Bartosz Kiełtyka.