Dzień Ziemi w Goszczu pod hasłem Nowy Targ – Miasto Sów

Dodał: admin 25 kwietnia 2022 16:40

20 kwietnia z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi oraz w Światowym Dniu Sowy odbyło się w naszej szkole spotkanie klas trzecich o profilu biologiczno - chemicznych z panem Danielem Urbaniakiem pracownikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego od spraw edukacji przyrodniczej, pomysłodawcą ścieżki edukacyjnej dotyczącej sów w Rezerwacie Bór na Czerwonem.

Dzień Ziemi w Goszczu pod hasłem Nowy Targ – Miasto Sów

Pan Urbaniak niezwyklebarwnie opowiadał o wyglądzie, zwyczajach, występowaniu sów żyjących w samym Nowym Targu, np. w parku miejskim, na cmentarzu oraz w jego okolicach, czyli w Gorcach czy w rezerwacie torfowiskowym. Wszystko ilustrowane było pięknymi zdjęciami, np. sowy uszatki, puchaczy, sóweczki i wielu innych gatunków sów znajdujących się u nas w Polsce pod ochroną. Pan Daniel, przy udziale uczniów i przyniesionego sprzętu, zademonstrował również, jak należy się kamuflować podczas obserwacji i fotografowania zwierząt. Z wielką pasją i humorem mówił o życiu innych gatunków dużych ssaków, którymi się interesuje takich jak: niedźwiedzie, sarny, jelenie, wilki czy lisy. Zwracał uwagę na fakt, że to my jesteśmy często zagrożeniem dla nich przez niszczenie korytarzy ekologicznych, chęć fotografowania za wszelką cenę, czy pozostawianie resztek jedzenia w górach. Zobaczyliśmy też zdjęcia wykonane podczas nurkowania przedstawiające różne gatunki ryb, podziwialiśmy także kreta albinosa, który jest unikatowym okazem.

Na koniec, prezentując piękne, przyrodnicze fotografie zrobił quiz dla uczniów ze znajomości gatunków ptaków i ssaków. Poszło całkiem dobrze. Pan Daniel obiecał zabrać młodzież na zajęcia terenowe w czerwcu, a potem na zajęcia laboratoryjne z analizy składu wypluwek sów. Liczymy na dobrą zabawę!