1f i 1g w Budapeszcie

Dodał: admin 24 maja 2022 23:11

W dniach 18-20.05.2022 klasy 1f oraz 1g pod opieką profesor Joanny Wagner-Podlipni i Agnieszki Paprockiej-Maciaś odbyły wycieczkę do Budapesztu. W ciągu trzech dni młodzież mogła poznać historię i kulturę Węgier, które ściśle przeplatają się z polską historią. W harmonogramie wycieczki znalazły się Wzgórze Zamkowe i Zamek Królewski, Parlament, Baszta Rybacka, most św. Małgorzaty, kościół św. Macieja, Plac Bohaterów czy wyspa św. Małgorzaty. Nie mogło oczywiście zabraknąć Wzgórza Gellerta skąd rozpościera się wspaniały widok na stolicę Węgier. Ostatniego dnia wyprawy uczniowie zwiedzili historyczne miejsca znajdujące się w Zakolu Dunaju, czyli miejscowości Szentendre, Visegràd, Vàc oraz Esztergom.

1f i 1g w Budapeszcie

Ponieważ język węgierski jest trudny do zrozumienia, z pomocą przyszła znajomość języka angielskiego, dzięki której młodzież mogła zakupić pamiątki, a także nawiązać kontakt z uczniami z Danii, którzy przebywali w tym samym hostelu. Całej wyprawie towarzyszył przewodnik, pan Robert, który w bardzo szczegółowy sposób przedstawił klasom informacje dotyczące wyżej wymienionych miejsc. Węgierskie jedzenie - langosz, kurtoszkalacz oraz gulasz - okazały się bardzo smaczne i warte polecenia. Pogoda iście południowa sprawiła, iż można było poczuć nadchodzące wakacje.

Każda wycieczka to wyśmienita okazja do integracji młodzieży, a w tym przypadku aż dwóch klas. W połączeniu z otaczającą przyrodą i bajeczną architekturą sprawia, że śmiało można polecić to miejsce na szkolną wyprawę.