53. Nocny Rajd Szlakami Partyzantów Gorczańskich

Dodał: admin 17 października 2022 21:34

W tegorocznym, 53. Nocnym Rajdzie Szlakami Partyzantów Gorczańskich, organizowanym przez pana Piotra Smosnę we współpracy z panem Adamem Jachymiakiem - wieloletnim uczestnikiem tej imprezy, wzięła udział 23-osobowa grupa młodzieży z naszego liceum. Uczniom towarzyszyli również nauczyciele: pani Elżbieta Stawarska oraz pan Paweł Rozmus.

53. Nocny Rajd Szlakami Partyzantów Gorczańskich

Tegoroczna trasa rajdu rozpoczynała się pod siedzibą GOPR na Długiej Polanie, skąd wyposażona w latarki grupa dotarła żółtym szlakiem do Schroniska PTTK na Turbaczu. Widok z Turbacza na rozgwieżdżone niebo był świetną okazją do przybliżenia uczniom konstelacji widocznych na niebie północnym. Jednak najważniejszym momentem wyprawy było dotarcie do Hali Długiej pod Turbaczem i oddanie hołdu poległym przy symbolicznym grobie Albiny Białoń - dziewczyny, zamordowanej przez gestapowców. W materiałach źródłowych, opisujących okoliczności śmierci Albiny, najczęściej można przeczytać, że zginęła zastrzelona w momencie, gdy biegła ostrzec przed Niemcami nieświadomych zagrożenia partyzantów. Miejsce jej śmierci zostało upamiętnione żelaznym krzyżem.

Po godzinie 1 w nocy szlakiem zielonym nastąpił powrót do Nowego Targu