Apel Poległych

Dodał: admin 30 października 2022 17:46

W piątek, 28 października, społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu po raz kolejny uczciła pamięć swoich Bohaterów – w południe odbył się Apel Poległych.

Apel poległych

Na wstępie Dyrektor Szkoły Marta Sokołowska powitała przybyłych gości. Następnie przy dźwięku werbla przywołano pamięć profesorów, uczniów i absolwentów poległych i pomordowanych w trakcie I oraz II wojny światowej. Ważnym punktem uroczystości był program artystyczny. W tym roku zabrzmiała muzyka w wykonaniu utalentowanych uczennic oraz nagrania ze wspomnieniami osób, których historie połączył dramat II wojny światowej, a ich losy związane były z I LO. Poruszające słowa sprawiły, że po niejednej twarzy popłynęła łza.

Tradycyjną częścią Apelu Poległych jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Chór drugoklasistów, składający się z prawie 180 osób, zaprosił gości do wspólnego wykonania utworów: „Warszawskie dzieci”, „Modlitwa obozowa”, „Maki”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” oraz „Pałacyk Michla”. Zebrani mogli również usłyszeć wiersz Augustyna Suskiego, który w 1926 r. zdał maturę w liceum nowotarskim, a w 1942 r. zginął w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Utwór pt. „Chochołowiany” wykonał Stanisław Apostoł – absolwent szkoły, a jednocześnie autor tekstu jej hymnu.

Apel Poległych stał się uroczystością wykraczającą daleko poza mury szkoły, o czym świadczy coroczna obecność znakomitych gości – parlamentarzystów, duchowieństwa, przedstawicieli kuratorium oświaty i władz samorządowych. Szczególne miejsce wśród zaproszonych gości zajmują członkowie rodzin poległych. W tym roku przemówienia wygłosili: Poseł na Sejm RP Anna Paluch, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie Bożena Bryl oraz Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber. W trakcie uroczystości odczytany został również list okolicznościowy Ministra Edwarda Siarki, Posła na Sejm RP oraz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Apelowi towarzyszyło wyeksponowanie postaci prof. Ludwika Kaszyckiego. Szkoła zainicjowała tym samym wieloletni program przybliżania młodzieży sylwetek poległych Bohaterów I LO.

Za oprawę Apelu Poległych odpowiedzialne były Aneta Borkowska, Katarzyna Sikora i Zofia Łukasz, która kierowała również przygotowaniem programu artystycznego. Śpiew pieśni patriotycznych przygotowała i poprowadziła Dorota Żmuda. Okolicznościowa wystawa poświęcona Ludwikowi Kaszyckiemu została przygotowana pod kierunkiem Marii Kopeć.