Kolędowanie i anielskie śpiewy Goszczyńskiego

Dodał: admin 23 grudnia 2022 09:41

Adam Mickiewicz pisał: Nie wiem czy jaki inny kraj może się pochlubić zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska. Trudno by znaleźć w jakiejkolwiek innej poezji wrażenia tak czyste, o takiej słodyczy i o takiej delikatności .

Teksty kolęd pisali także inni znani twórcy: Juliusz Słowacki, Piotr Skarga (W żłobie leży - popularna i śpiewana do dziś), Franciszek Karpiński (Bóg się rodzi) czy Lulajże Jezuniu, którą Fryderyk Chopin zacytował w środkowej części scherza h-moll op.20. W polskim dorobku zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek.

Kolędowanie i anielskie śpiewy Goszczyńskiego

Po przerwie spowodowanej pandemią wróciliśmy do wspaniałej tradycji wspólnego kolędowania. Dzięki uprzejmości ks. Proboszcza Stanisława Strojka mogliśmy zorganizować koncert kolęd w kościele NSPJ, w którym wzięła udział cała Społeczność Goszczyńskiego. Wnętrze przyozdobionego świątecznie kościoła wypełniły anielskie śpiewy uczniów i nauczycieli. Śpiewano kolędy nie tylko w języku polskim, ale także w języku włoskim, hiszpańskim i rosyjskim. Koncert zakończył występ Szkolnego Wolontariatu Młodzieżowego, który wykonał utwór Złota Jerozolima. Dziękujemy serdecznie organizatorom - pani Dorocie Żmudzie, ks. Michałowi, ks. Piotrowi, pani Magdalenie Smreczyńskiej, panu Wojciechowi Grzybkowi, panu Grzegorzowi Słowikowi oraz nauczycielom języków obcych przygotowujących uczniów do występów.

Szczególne podziękowania i gorące brawa należą się wszystkim naszym wykonawcom.