Magdalena Jabcoń w etapie okręgowym LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego!

Dodał: admin 7 lutego 2023 14:16

Bliski nam Mickiewicz…!

Miło nam poinformować, że Magdalena Jabcoń, uczennica klasy 3G, została zakwalifikowana do etapu okręgowego OLiJP w Krakowie. Podczas zawodów I stopnia przygotowała pracę: Drogi i bezdroża romantycznej poezji. Improwizacje Mickiewicza. Wykazała tym samym swoją ogromną wiedzę o romantyzmie, znawstwo twórczości Mickiewicza i umiejętność czytania poezji w różnych kontekstach. Niebanalne ujęcie tematu, sprawność w pisaniu i łączeniu analizy z interpretacją zaowocowały awansem do II etapu konkursu i uzyskaniem 58pkt! (na 60 możliwych). Pisanie pracy poprzedziła Magdalena studiami nad krytyką literacką, monografiami epoki i twórczością poety, o którym wie dziś prawie wszystko! Mówi o nim: „Z jednej strony jest to postać dawna, lecz jednocześnie wydaje się niezwykle aktualna i bliska młodym ludziom. Mickiewicz udowodnił, że życie jest wtedy wartościowe, gdy cechuje się autentycznością i oryginalnością”.

Magalena Jabcoń w etapie okręgowym LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego!

Warto dodać, że trzystopniowa Olimpiada przeznaczona jest dla uczniów szkół średnich. W Polsce prowadzona jest bez przerwy od 1970, przez Komitet Główny, powołany przy Instytucie Badań Literackich PAN - najważniejszą placówkę polonistyczną w kraju. W jego skład wchodzą pracownicy IBL PAN, a także ludzie nauki z wszystkich wiodących ośrodków akademickich Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Lublina i in., którzy stanowią jury konkursowe.

Magdalena, na co dzień uczennica profilu matematyczno-geograficznego, swoim awansem, wpisała się w żywą, polonistyczną tradycję naszego Liceum, tj. uczestnictwa uczniów w tym prestiżowym, ogólnopolskim konkursie, w którym rokrocznie osiągają najwyższe osiągnięcia. W najbliższym czasie, tj. 11.02. w Krakowie, zmierzy się ona z częścią pisemną etapu okręgowego Olimpiady. W polonistycznych zmaganiach wspiera ją nauczyciel G. Klag.

Gratulujemy awansu i życzymy połamania pióra!