Rewizyta uczniów z Saint-Maarten Bovenschool

Dodał: admin 6 maja 2023 15:15

Po miesiącu oczekiwania, 23.04.2023 r. rozpoczęła się rewizyta uczniów z Belgii z katolickiej szkoły Saint- Maarten Bovenschool. Po krótkim odpoczynku po tak długiej podróży, popołudnie spędziliśmy na spacerach i regeneracji przed intensywnym tygodniem.

Rewizyta uczniów z Saint-Maarten Bovenschool

W poniedziałkowy poranek spotkaliśmy się w auli szkolnej, gdzie uczniów przywitała Pani Dyrektor, mgr Marta Sokołowska. Następnie pojechaliśmy na Palenicę Białczańską, skąd wyruszyliśmy na Rusinową Polanę. Wędrówka upływała w dobrych nastrojach, widoki na Lodowy Szczyt, Gerlach i Rysy zrobiły na każdym duże wrażenie. Następnym punktem było Zakopane. Kolejką wyjechaliśmy na Gubałówkę, gdzie tym razem podziwialiśmy Giewont, Kasprowy Wierch i Świnicę. Dalszą część popołudnia spędziliśmy, spacerując po tętniących życiem Krupówkach. Natomiast wtorek, ze względu na niesprzyjającą pogodę, spędziliśmy w szkole. Zaczęliśmy lekcją poloneza i zajęciami sportowymi, podczas których mogliśmy spróbować swoich sił w takich kategoriach jak siatkówka i palant. Od godziny 11.00, podczas lekcji języka polskiego, nasi goście mieli okazję nauczyć się dialogów, którymi można się posługiwać w praktycznych sytuacjach. Po przerwie na lunch czas spędzaliśmy, integrując się i grając w gry planszowe.Kolejny dzień okazał się równie ciekawy, ponieważ całą środę spędziliśmy w Krakowie, gdzie pokazaliśmy Belgom najważniejsze historyczne miejsca, takie jak: Wawel, Barbakan, Rynek Główny, Uniwersytet Jagielloński. Dalej w planie czekało nas zwiedzanie Muzeum Podziemi Rynku Krakowskiego i spacer po urokliwym, i niezwykle klimatycznym Starym Mieście.


W czwartek mieliśmy okazję rywalizować w teleturnieju, w którym mogliśmy wykazać się wiedzą w zakresie muzyki, kultury. Następnie udaliśmy się na Zamek w Czorsztynie, gdzie zwiedzaliśmy romantyczne czternastowieczne ruiny. Wkrótce potem uczestniczyliśmy w rejsie po Zalewie Czorsztyńskim. Towarzyszyła nam piękna pogoda i niezwykłe widoki.


Piątek zaczął się prezentacją informacyjną o Polsce i quizem ze znajomości naszego kraju. Kolejną atrakcją tego dnia była degustacja polskich dań, takich jak: pierogi, barszcz, krokiety i wiele innych pyszności. O dziwo, naszym belgijskim przyjaciołom nie przypadł do gustu oscypek - kulinarna duma Podhala. Po krótkiej przerwie rozpoczęła się gra terenowa po Nowym Targu. Wieczorem natomiast odbyła się uroczysta kolacja i podsumowanie wymiany. Niestety, wspólny czas szybko się skończył i musieliśmy pożegnać naszych belgijskich przyjaciół.


Podsumowując, warto zauważyć, że te dwa tygodnie umożliwiły nam poznanie wspaniałych osób, nabycie nowych umiejętności organizacyjnych i komunikacyjnych. Mimo że wymiana się zakończyła, liczymy, że zawarte przyjaźnie będą nadal trwały.


Autor: Kinga Moskalik 3d