Specjalistka wieków średnich

Dodał: admin 24 kwietnia 2015 15:15

Z radością informujemy, że Iwona Madeja, uczennica klasy 1d naszej szkoły została finalistką IX Olimpiady Mediewistycznej organizowanej wspólnie przez Uniwersytet Gdański i Liceum im. Wincentego pola w Czersku.

Na swój sukces Iwona pracowała bardzo ciężko. Nie tylko perfekcyjnie opanowała 1000 lat dziejów świata, ale musiała też dokonać analizy dziesiątek średniowiecznych tekstów źródłowych, obejrzeć i zapamiętać setki dzieł sztuki oraz poruszać się po planach miast i mapach kontynentów, gdyż Olimpiada składa się z wielu różnorodnych części.

Finalistka zapewnia, że za rok ponownie zmierzy się z wyzwaniami olimpiady. A będzie się działo, bo – jak napisał jej sekretarz Pan Hieronim Kucharski – „(…)Przyszły 2016 rok to rok jubileuszy wielkich średniowiecznych wydarzeń. Żeby wymienić tylko te najbardziej Polakom znane – 1050 lat minie od chrztu Polski, 550 od II pokoju toruńskiego i powrotu Czerska wraz z Gdańskiem, Toruniem i całym Pomorzem do Polski. To także 950 od bitwy pod Hastings, przełomowej nie tylko dla Wysp Brytyjskich. A wśród nich 10 Olimpiada Mediewistyczna !(…)”.

Opiekunem uczennicy jest mgr Aneta Borkowska. Obu Paniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=74