Fruit print – zostawiamy dobry ślad

Dodał: admin 12 kwietnia 2024 20:12

W ramach projektu Erasmus+ TAFTE odbyła się w naszej szkole prelekcja pana Igora Bokuna,  pomysłodawcy i lidera projektu FruitPrint, połączona z sadzeniem drzew owocowych.

Celem projektu jest  przywrócenie roli roślin wieloletnich, jako bardziej zrównoważonego źródła pożywienia. Działania zakładają stworzenie żywego banku genów i zostawienia przyszłym pokoleniom cennych odmian, które odziedziczyliśmy od przodków.

Chcemy, by posadzone drzewa cieszyły całą społeczność szkolną i naszych sympatyków, by możliwe było podziwianie drzewa z bliska oraz skosztowanie jego owoców. Odmiany są odnotowane w bazie FruitPrint.pl i w przyszłości uczniowie, absolwenci, rodzice czy mieszkańcy będą mogli pobrać  patyki i zaszczepić wyjątkowe odmiany w swoich ogrodach.

Fruit pront

W ramach akcji posadziliśmy jabłonie cukrówkę litewską, odmiany Pepina Parkera, Zuccalmagio Renette, Zajęczy Nosek, Holsteiner Rosenhager oraz gruszę chińską Early Shu i klapsę.

Przypomnijmy, że drzewa owocowe, oprócz tego, że dają nam tlen, cień i cieszą oko, są także siedliskiem dla zwierząt oraz źródłem pożywnych owoców na wyciągnięcie ręki. Długowieczna jabłoń może rodzić jabłka nawet przez 100 lat, a długowieczna grusza – od 300 do 400 lat! Jedna duża jabłoń czy grusza mogą dawać nawet kilkaset kilogramów owoców rocznie! Pełne smaku i wartości odżywczych owoce będę sporym kontrastem dla coraz uboższego modyfikowanego jedzenia.