Ogromny sukces uczennicy Goszczyńskiego

Dodał: admin 17 kwietnia 2024 17:46

Jagoda Tęcza uczennica klasy 3E o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym uzyskała tytuł finalistki 70. Olimpiady Chemicznej (OLCHEM) organizowanej przez Polskie Towarzystwo Chemiczne. Tym samym Jagoda uzyskała zwolnienie z egzaminu maturalnego z chemii, co jest równoznaczne z otrzymaniem wyniku przedmiotowego równego 100% matury z chemii. Wynik ten otwiera przed finalistami i laureatami olimpiady drzwi do wszystkich uczelni w Polsce, min. na kierunki lekarskie, lekarsko-dentystyczne, farmaceutyczne itp.

Ogromny sukces uczennicy Goszczyńskiego

Olimpiada Chemiczna składa sie z czterech etapów. Etap pierwszy polega na samodzielnym rozwiązaniu przez ucznia zadań przygotowanych przez Komitet Olimpiady. Następnie nadesłane prace są weryfikowane i zatwierdzane przez Komitet Okręgowy. Etap pierwszy odbywał się w dniu 25.11.23r. w Krakowie i składał się z części pisemnej, podczas której uczniowie musieli rozwiązać zadania, sprawdzające ich wiedzę z zakresu chemii, potwierdzić zdolność do analizy danych oraz umiejętności analizy ciągów przyczynowo-skutkowych. Etap Okręgowy odbywał się z przez dwa dni w dniach 26-27.01.24r. W pierwszym dniu zawodnicy rozwiązywali część teoretyczną, w drugim zmagali się z zajęciami laboratoryjnymi z zakresu analizy jakościowej związków chemicznych. Etap Centralny odbył się w dniach 22-23.03.24r. w Warszawie i także trwał dwa dni. Wzięło w nim udział 92 uczniów z całej Polski. W pierwszy dzień uczniowie pisali test teoretyczny znacząco wykraczający poza poziom szkoły średniej. W drugim dniu przystąpili do cześć laboratoryjnej, obejmującej analizę ilościową i jakościową związków chemicznych.

Olimpiada Chemiczna organizowana jest w celu rozwijania zainteresowania chemią i przedmiotami ścisłymi wśród uczniów oraz ma na celu kształtować w nich umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy, analizy danych oraz szlifowania umiejętności laboratoryjnych.

Jagodzie serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Na co dzień uczennica pracuje pod opieką p. Anny Róg.