Stacja meteorologiczna w Goszczyńskim

Dodał: admin 5 czerwca 2024 11:11

W ramach projektu ERASMUS+ „Take Action for the Earth”, realizowanegow I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu, zakupiono oraz uruchomiono profesjonalna stację meteorologiczną „Davis”, która oprócz standardowych pomiarów temperatury, wilgotności, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia i opadu, wyposażona jest w czujniki promieniowania słonecznego i UV. Dzięki niej możliwe będzie prowadzenie innowacji pedagogicznej z zakresu meteorologii dla uczniów realizujących zakres rozszerzony z geografii.

Jak wiadomo, klimat na przestrzeni milionów lat ulegał znaczącym fluktuacjom, a obecnie obserwowane zmiany mają różny kierunek i natężenie. Zmiany klimatyczne rozpatrywane są przede wszystkim na podstawie przebiegu średnich miesięcznych wartości temperatur. Dzięki zainstalowanemu urządzeniu będzie można wyróżnić nasz klimat lokalny, prowadzić i dokumentować na przestrzeni wielu lat jego zmiany i związek z procesem urbanizacji, obserwować trend temperatury powietrza w Nowym Targu i porównywać go ze zmianami obserwowanymi globalnie. Sama stacja będzie bardzo cenną pomocą dydaktyczną, ponieważ uczniowie, poza prowadzeniem obserwacji pogody, będą mieli możliwość pogłębiania wiedzy, powiązania interakcji zachodzących pomiędzy geosferami, a w konsekwencji wyciągania wniosków na podstawie danych z najbliższego otoczenia, co zwiększa szanse i możliwości zainteresowania uczniów procesami, jakie zachodzą w atmosferze. Ponadto dzięki dodatkowej stacji pomiaru jakości powietrza będzie można wykazać związek z emisyjnością gazów cieplarnianych w okresie zimy, co przyczyni się do lepszej świadomości ekologicznej uczniów.

Projekt związany ze stacją meteorologiczną „Davis” w I LO będzie prowadzony pod opieką nauczyciela geografii pana Piotra Smosny. Już teraz bieżące dane pomiarowe można podglądać na stronie szkoły w zakładce warunki meteo.