Warsztaty klas 3 dotyczące wpływu przedsiębiorstw na najbliższe otoczenie

Dodał: admin 13 czerwca 2024 20:24

Uczniowie klas z rozszerzoną geografią 3G i 3F wzięli udział w wycieczce przedmiotowej dotyczącej wpływu przedsiębiorstw na najbliższe otoczenie. Ich zadaniem było uzyskanie informacji, w jaki sposób przedsiębiorstwa o różnym profilu działalności gospodarczej tworzą sieć powiązań oraz jak wpływają na życie mieszkańców w najbliższym otoczeniu.

Najpierw młodzież poznała zasady działania geotermii podhalańskiej, która wykorzystuje do produkcji ciepła naturalnie występującą wodę geotermalną o temperaturze ok. 80C, znajdującą się na głębokości poniżej 2 km w Niecce Podhalańskiej.
Woda opadowa, infiltrująca systemem spękań i szczelin, znajduje się w mezozoicznych skałach węglanowych pomiędzy Tatrami a Pienińskim Pasem Skałkowym. Uczniowie zapoznali się także z budową geologiczną regionu oraz technologią, która pozwala zaopatrywać okoliczne miejscowości w ciepła wodę.

Następnie odwiedzili nowoczesne przedsiębiorstwo (o międzynarodowej randze) Supersnow w Mianiowach, które zajmuje się projektowaniem i produkcją kompleksowych systemów naśnieżania. Uczniowie zostali zapoznani z historią firmy oraz mieli okazję zwiedzić hale produkcyjne. Ostatnim przedsiębiorstwem był Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica, która jest elektrownią przepływową, szczytowo-pompową - czyli taką, która oddaje energię elektryczną do sieci w godzinach największego zapotrzebowania. Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić wnętrze zapory, poznać etapy jej budowania i obecną eksploatację.

Wycieczka odbyła się pod kierownictwem pani Renaty Przybyły, Magdaleny Cyrwus-Wojtyczki i pana Piotra Smosny, który oprócz zwiedzania przedsiębiorstw zabrał uczniów na krótką wycieczkę pieszą na górę Wdżar omawiając intruzje magmowe i genezę skał powstałych w regionie.