Wielki sukces Franciszka Haładyny z “Goszczyńskiego”!

Dodał: admin 24 czerwca 2024 14:48

Z wielką dumą informujemy, że Franciszek Haładyna, uczeń kl. 2D I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, uzyskał tytuł laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej “Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. W tym roku temat przewodni olimpiady obejmował lata 1887-1922 i towarzyszyło mu hasło “Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego. Za Wolność Waszą i naszą”.

Po osiągnięciu bardzo dobrych wyników w testach na etapie szkolnym i rejonowym, Franek świetnie poradził sobie z etapem okręgowym, który obejmował kolejny test i część ustną (za wypowiedź w części ustnej otrzymał ocenę celującą).I część zawodów centralnych odbyła się w Krakowie i polegała na napisaniu pracy na jeden z podanych przez organizatorów tematów. Po raz kolejny Franek wykazał się bardzo szeroką wiedzą i umiejętnościami, dzięki czemu uzyskał tytuł finalisty olimpiady (i zwolnienie z egzaminu maturalnego z historii ze stuprocentowym wynikiem punktowym), ale też z trzecim wynikiem w województwie zakwalifikował się do ścisłego finału, który odbył się w Warszawie w dniach 4-6 czerwca 2024 r. W finale olimpijczycy musieli wykazać się niezwykle szczegółową wiedzą na temat literatury i poezji oraz pieśni powstałej w epoce, znajomością planu Warszawy z epoki, malarstwa batalistycznego i portretowego, geografii militarnej oraz filmów fabularnych dotyczących epoki. W Muzeum Wojska Polskiego uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące broni i barwy oraz wybranych eksponatów. Ostatnia konkurencja wymagała wcześniejszego przygotowania prezentacji wskazanego przez komisję miejsca lub obiektu historycznego w Warszawie, a następnie oprowadzenia po nim innych uczestników finału. Franciszek świetnie poradził sobie ze wszystkimi konkurencjami, w dwóch z nich otrzymując 100% punktów. W efekcie uzyskał tytuł laureata olimpiady, dzięki czemu może być pewien przyjęcia na różne kierunki studiów na polskich uczelniach z pominięciem standardowej procedury rekrutacyjnej!


Franciszkowi gratulujemy wielkiego sukcesu (warto podkreślić, że jest pierwszym uczniem I LO, który uzyskał tytuł laureata tej olimpiady) i życzymy dalszych sukcesów.


Uczeń przygotowywał się do olimpiady pod opieką mgr Katarzyny Sikory.