Apel Poległych w I Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu

Dodał: admin 7 listopada 2024 15:27

Czas zadumy związanej z uroczystością Wszystkich Świętych doskonale wpisuje się w celebrowanie pamięci o tych wszystkich, którzy oddali za wolność swoje życie. Jest to również wyjątkowy czas, gdy społeczność nowotarskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego pochyla się nad przeszłością podczas Apelu Poległych, który od wielu lat jest tradycją szkoły.

Apel Poległych - galeria zdjęć cz.2

Apel Poległych - galeria zdjęć cz.1

W tym roku uroczystość miała miejsce 30 października, a była poświęcona pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Liczne grono zaproszonych Gości uświetniło apel swoją obecnością, wśród nich były m.in. posłanki p. Anna Paluch i p. Weronika Smarduch, poseł p. Edward Siarka, Starosta Nowotarski p. Tomasz Hamerski, Wicestarosta p. Robert Furca, Burmistrz Miasta p. Grzegorz Watycha, p. dr Paweł Naleźniak z krakowskiego IPN-u, p. Danuta Hajnos i p. Małgorzata Cyrwus – prezes i wiceprezes Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Kombatantów RP, a także Rodziny osób wezwanych do apelu. Goście, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne wraz z Rodzicami i uczniami klas drugich oddali hołd tym, dla których wolność naszego kraju była wartością nadrzędną.



Tegoroczny apel miał wyjątkowy charakter, bo związany był z przyjęciem pod szkolny dach pamiątkowej tablicy z wizerunkiem Matki Boskiej Katyńskiej wraz z ziemią z mogił pomordowanych w Katyniu, które wcześniej były częścią pomnika katyńskiego na nowotarskim cmentarzu. Projekt i wykonanie tablicy to dzieło p. Anny i Marcina Ozorowskich, zaś p. prof. Anna Mlekodaj wyszukała wzruszający anonimowy tekst będący „Litanią Katyńczyka”, który, obok tablicy, znalazł się w szkolnej kaplicy.


Część oficjalna związana była z odczytaniem nazwisk Profesorów, Uczniów i Absolwentów „Goszczyńskiego”, którzy zginęli w walce o niepodległość podczas I i II wojny światowej. Delegacje złożyły wieńce i znicze pod tablicami pamiątkowymi, była wspólna modlitwa, którą poprowadził ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii pw. Św. Katarzyny, i przemówienia zaproszonych parlamentarzystów i Pana Starosty. Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Piosenki Jacka Kaczmarskiego i Marka Grechuty mówiące o wolności, a także wiersz ks. Jana Twardowskiego o Matce Bożej „Bez kaplicy”, Jana Górca-Rosińskiego „Katyń”, czy anonimowy utwór „Modlitwa Katyńczyka” w wykonaniu uczniów liceum doskonale podkreśliły charakter uroczystości. Na uwagę zasługuje również recytacja wiersza Zbigniewa Herberta „Guziki” pana Stanisława Apostoła, absolwenta liceum i reprezentanta rodzin Poległych. Przejmująca chwila związana była także z wyczytaniem nazwisk żołnierzy związanych ze szkołą, a pomordowanych m.in. w Katyniu przez Rosjan. Ostatnim punktem programu było wspólne wykonanie pieśni patriotycznych, co jest nieodłącznym i ulubionym elementem apelu. Wybrzmiały pieśni takie jak: „Przybyli ułani pod okienko”, „Pieśń o Katyniu”, „Czerwone Maki na Monte Cassino” i „Pałacyk Michla”. Po zakończonej uroczystości wszyscy zebrani mogli obejrzeć wystawę wypożyczoną od IPN-u, a poświęconą Zbrodni Katyńskiej i udać się do szkolnej kaplicy, by zobaczyć, jak zadomowiła się w niej Matka Boska Katyńska.


Dyrektor Liceum, pani Marta Sokołowska, podziękowała wszystkim za przybycie i uświetnienie swoją obecnością tej uroczystości, słowa podziękowania skierowała do nauczycieli (p. Zofii Łukasz, p. Anety Borkowskiej, p. Katarzyny Sikory, p. Anny Sokołowskiej, p. Doroty Żmudy, o. Piotra Sokołowskiego) i ogromnej grupy uczniów, którzy przygotowali tegoroczny Apel Poległych. Słowa wdzięczności dla Pani Dyrektor wyraziła, w imieniu społeczności szkolnej, pani Zofia Łukasz, wskazując na osobiste zaangażowanie związane z przyjęciem do szkoły pomnika katyńskiego i pomoc przy organizacji apelu.


Pamięć o historii jest niezwykle ważna, stanowi o naszej tożsamości i o nas samych, a słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego niech będą zapamiętane: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.


Tekst: Anna Sokołowska


Zdjęcia: Andrzej Haładyna, Zuzanna Matyja, p. Wojciech Grzybek


 


Słowa uznania i podziękowania kierujemy także do zaangażowanych w przygotowanie apelu naszych uczniów: Łukasza Nawary, Sebastiana Nawary, Dawida Polańskiego, Łukasza Kowalczyka, Bartłomieja Liszki, Marka Arnolda, Emilii Grzybek, Kamili Kawalec, Rocha Klamerusa, Weroniki Plewy, Szymona Janusza, Alicji Kalaty, Anny Kuźmy, Stanisława Przesławskiego, Natalii Romanowskiej, Andrzeja Haładyny, Sebastiana Palidra, Katarzyny Florek, Eleny Mniszak, Gabrieli Rychtarczyk, Anny Stasińskiej, Katarzyny Wójciak, Kacpra Łojka, Szymona Serwińskiego, Jana Stocha, Aleksandry Różyczki, Kingi Niemiec.