Wymiana polsko-niemiecka

Dodał: admin 28 maja 2015 09:15

Od ponad 20 lat ILO im. S. Goszyńskiego w Nowym Targu organizuje wymianę młodzieży z katolicką szkołą Freies Katholisches Gymnasium St. Konrad w Ravensburgu - pięknym mieście leżącym na południu Niemiec nieopodal Jeziora Bodeńskiego.

W minionym tygodniu nasi uczniowie po raz kolejny gościli w swoich domach grupę 17 uczniów przybyłych wraz z dwójką nauczycieli opiekunów z Badenii-Wirtembergii. Program wymiany szkolnej był bardzo bogaty. Już w pierwszym dniu pobytu wszyscy uczestnicy zwiedzili kopalnię soli w Bochni. Podziemną trasę uatrakcyjniły pokazy multimedialne, efekty dźwiękowe oraz przejazd kolejką górniczą. Na zakończenie odbył się krótki koncert pieśni religijnych w kaplicy św. Kingi w wykonaniu naszych gości. Kolejne dni były okazją do pokazania najpiękniejszych zakątków Podhala, Tatr i Pienin. Zaczęliśmy od wycieczki do Doliny Strążyskiej, później Zakopane i cmentarz na Pęksowym Brzyzku, a na koniec przejazd pod Wielką Krokiew, gdzie swoje tryumfy sportowe święcili polscy i niemieccy skoczkowie narciarscy. W trzecim dniu wymiany zaprosiliśmy grupę niemiecką do naszej szkoły. Pani dyrektor Maria Kopeć powitała przybyłych w auli szkolnej. Po quizie Jak dobrze znasz kraj swojego partnera z wymiany? goście brali udział w zajęciach lekcyjnych, w czasie których mogli porównać sposoby nauczania w nowotarskim liceum i w swojej macierzystej szkole. Bardzo ważnym punktem programu wymiany jest zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak podczas poprzednich wymian,tak i tym razem tylko grupa niemiecka pojechała do Oświęcimia, aby w ciszy i skupieniu oddać hołd pomordowanym w niemieckim obozie zagłady Oświęcim-Brzezinka. Piękna pogoda w kolejnych dniach niewątpliwie przyczyniła się do uatrakcyjnienia naszych wycieczek. Najpierw była Niedzica z historią zamku w tle, spacer po zaporze na Dunajcu, przejażdżka łódkami po Jeziorze Czorsztyńskim, a na koniec wspólne grillowanie. Duże wrażenie na naszych gościach zrobił piękny Kraków z legendami o smoku wawelskim i hejnale z wieży mariackiej, Rynek krakowski, Wawel i Muzeum UJ Collegium Maius. Ostatni dzień pobytu to wycieczka rowerowa ze Szczawnicy wzdłuż Dunajca do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Przez cały tydzień wszyscy tryskali dobrym humorem, nikt nie narzekał na trudy wycieczek, była okazja do posmakowania góralskich specjałów, dlatego dzień powrotu do Ravensburga był nieco smutny. Pani dyr. M. Kopeć pożegnała uczetników wymiany i wyraziła życzenie dalszego kontynuowania polsko-niemieckich spotkań. Na pamiątkę wspólnie spędzonych dni wszyscy uczniowie i ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe koszulki z nazwą i logo obydwu szkół.

Teraz pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i poczekać do października, kiedy to pod opieką organizatorek, pani Barbary Zapiórkowskiej i Joanny Jethon-Sułkowskiej pojedziemy z rewizytą do Ravensburga. A więc jak żegnali się nasi uczniowie: Tschus! Bis dann!

zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=84