KAMIENIE PAMIĘCI – Z modlitwą Ojczyźnie dla Goszczyńskiego

Dodał: admin 24 czerwca 2015 22:11

28 maja Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej gościło na finałowym spotkaniu  uczestników ogólnopolskiego VI edycji  projektu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej KAMIENIE  PAMIĘCI – Z modlitwą Ojczyźnie. Projekt służy upamiętnianiu osób – zwyczajnych ludzi, których poświęceniu zawdzięczamy niezawisłość naszego kraju. Mottem projektu były słowa św. Pawła Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj, a uczestnicy upamiętniali zasłużone dla Ojczyzny osoby duchowne, walczące o godność człowieka i sprzeciwiające się totalitaryzmom w latach 1939–1989. Finał projektu składał się z części wystawienniczej – prezentacji prac projektowych oraz gali, na której uczestnicy otrzymali (dla każdej postaci) symboliczne statuetki – marmurowe kamienie, dyplomy i nagrody książkowe. W uroczystym podsumowaniu projektu, które swoją obecnością zaszczycili, m.in. wiceprezes IPN Agnieszka Rudzińska, JE. ks. Arcybiskup Edward Ozorowski Metropolita Białostocki oraz zastępca dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN Kamila Sachnowska, rodzina św. Jerzego Popiełuszki, wzięło udział około 300 osób: uczestników projektu i gości.


Do tegorocznej, szóstej już edycji przedsięwzięcia, zgłosiło się w sumie 88 grup projektowych z różnych stron Polski, a także z Litwy i Stanów Zjednoczonych. Uczestnikami były głównie dzieci i młodzież oraz ich nauczyciele i  osoby dorosłe. Upamiętniono w różnych formach  105 postaci.


Uczniowie klasy III e (absolwenci) Katarzyna Foryt, Monika Gach i Marcin Paternoga (nieobecny w Białymstoku) pod opieką Pana Jacka Waksmundzkiego opracowali biogram  i przedstawili postać ks. Józefa Fudali. 


Ponadto Pan  Waksmundzki indywidualnie opracował  i  przedstawił życie, męczeństwo: ks. Leopolda Bukowskiego, bł. ks. Piotra Dankowskiego, ks. Stanisława Marusarza, ks. Ferdynanda Machaya, bł. ks. Stanisława Pyrtka i ks. Ferdynanda Sznajdrowicza.


Poniżej zaprezentowany jest fragment prezentowanej w Białymstoku biografii ks. Fudalego.


Ksiądz Józef Fudali urodził się 16 stycznia 1915 roku w Rabce, tam w 1929 roku ukończył siedmioklasową szkołę powszechną. W latach 1930-1935 uczęszczał do Państwowego Gimnazjum w Nowym Targu, gdzie złożył egzamin dojrzałości. Po święceniach kapłańskich w 1940 r. pracował jako wikary w parafii Raciborowice a następnie Liszki. 20 IX 1952 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i poddany okrutnemu „śledztwu”, a następnie skazany na 13 lat więzienia. Jego aresztowanie  miało związek z tzw. procesem Kurii krakowskiej. Był już chory a „śledztwo” i pobyt w więzieniu pogorszyły jego stan zdrowia. Zmarł  30 stycznia 1955 roku w Państwowym Szpitalu Klinicznym św. Łazarza przy ul. Wesołej w Krakowie, kilka dni po operacji woreczka żółciowego. Ostatnie słowa, jakie ks. Józef powiedział: Jak błogo umierać, gdy się z Chrystusem żyło.


zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=90