Tydzień Książek Zakazanych

Dodał: admin 2 października 2015 15:43

W dniach od 23 września do 2 października 2015 r. na głównym korytarzy (I piętro) naszej szkoły miała miejsce wystawa Zakazanych Książek. Zorganizowana została z okazji obchodzonego po raz piąty w Polsce Tygodnia Książek Zakazanych. Akcja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych.Od wieków na całym świecie aresztuje się nie tylko ludzi, ale także książki. Zabrania się ich czytania, posiadania w domowej biblioteczce, a nawet zaglądania do nich w bibliotekach. Lekturami zakazanymi w różnych okresach były nie tylko takie książki jak "Manifest Komunistyczny", "Rok 1984" George Orwella czy Biblia, ale także "Czerwony kapturek" czy "Harry Potter". Wystawa była formą akcji uświadamiającej, jak ważna jest wolność intelektualna. Można było się dowiedzieć kto zakazywał, kiedy zakazywał i dlaczego. Była okazją do zainteresowania się ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęceniem do czytania książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej itd.


Na wystawie znalazły się:„Do the Revolution, Baby - książki zakazane z powodów politycznych”„Wbrew regułom - książki zakazane z powodów społecznych”„Niegrzeczne zabawy - książki zakazane z powodów obyczajowych”„Bez wieczornego pacierza - książki zakazane z powodów religijnych”


Dużo książek z „listy zakazanych” znajduje się w bibliotece szkolnej. W każdej chwili można po nie sięgnąć i wyrobić sobie własną opinię.


Zapraszamy!


I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl