Obchody Święta Niepodległości

Dodał: admin 12 listopada 2015 17:10

W listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Po 123 latach niewoli kraj był wreszcie wolny, własny – o czym marzyło kilka pokoleń Polaków. Ale to nie był koniec walki. Pierwszemu pokoleniu, które przyszło na świat w wolnej Polsce, życie przyniosło ciężki egzamin w postaci tragedii II wojny światowej. Ogromny wysiłek militarny przyniósł zwycięstwo nad jednym wrogiem, drugi trzymał nadal Polskę w swym ręku. Po niemal 50 latach rządów komunistycznych i podległości Moskwie, w 1989 roku Polska stała się wolna i niepodległa.

Te heroiczne zmagania Polaków na Drodze do niepodległości pokazali dnia 09. 11. br. uczniowie naszego LO, którzy wcielając się w rolę polskich żołnierzy, matek ofiar, w rolę synów i wdów, opowiedzieli o nadziejach, bólu i tęsknocie za wolną Polską oraz o radości z odzyskanej niepodległości - uczuciach wyrażanych w wierszach poetów i w pieśniach patriotycznych. Przedstawienie teatralne Droga do niepodległości przypomniało wszystkim zebranym w auli szkolnej wydarzenia z minionych 200 lat naszej historii: zabory, powstania i zrywy narodowe, zmagania z okupantem a potem z sowieckim reżimem, także wybór kard. K. Wojtyły na papieża. W spektaklu wyreżyserowanym przez p. S. Mertensa i p. G. Klaga udział wzięli następujący uczniowie: Michał Kuciński (1b), Michał Wojtarowicz, Przemysław Wesołowski, Adrian Wojtaszek (1g), Jakub Batkiewicz, Michał Palluth, Dawid Pulit (2d), Mariola Kubinek, Sylwia Maciaszek, Anna Skrzypek (2e), Anna Gal, Magdalena Jankowska, Julia Szymusiak (2h), Adrian Latocha (3a), Julia Jagiełowicz, Maria Król, Sylwia Łyszczarz, Natalia Pańszczyk, Anna Polak, Elżbieta Swalarz, Aneta Zacher, Karolina Żółtek (3d), Andrzej Szaflarski (3g) i Kamil Zborowski (3h).

Wszystkim Aktorom i Recytatorom serdecznie gratulujemy znakomitej mobilizacji, scenicznych talentów i literacko-teatralnej wrażliwości!

GK

zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=123