Niebezpieczny wypadek na sali gimnastycznej

Dodał: admin 5 kwietnia 2016 20:22

„W dniu 1 kwietnia w budynku sali gimnastycznej ze schodów spadł obywatel Niemiec - Wojciech T. (3a). Skutkiem upadku były obrażenia kręgosłupa i miednicy”-stwierdzają świadkowie. W tej niespotykanej sytuacji udzielając pierwszej pomocy, konwersację w języku niemieckim, na bardzo wysokim poziomie, przeprowadził Sobiesław Górski (3a). Opisane powyżej zdarzenie to jedna z pozoracji dokonana z okazji rozgrywających się w naszej Szkole VIII Zawodów Pierwszej Pomocy dla Szkół Ponadgimnazjalnych organizowanych przez Maltańską Służbę Medyczną, oddział nowotarski.
Zespół złożony z Uczniów Naszej Szkoły w składzie: Dominika Głodek (2g), Sobiesław Górski (3a), Kamil Krzeszowski (2c), Zuzanna Kubowicz (1d), i Hubert Zaręba (2c) w powyższych zawodach zdobył drugie miejsce. Uzyskując najlepszy wynik spośród ośmiu szkół powiatu nowotarskiego zakwalifikował się do zawodów na szczeblu województwa.


Nasi „ratownicy” mieli bardzo szerokie pole do popisu w prezentacji swoich umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy. Organizatorzy przygotowali różnorodne wyzwania, którym czoła stawiał cały zespół. Uczniowie indywidualnie przystępowali do zabiegu resuscytacji krążeniowo oddechowej, zgodnie z wylosowanym scenariuszem zdarzenia.


Kolejne zadania przysporzyły sporo emocji. Rozpoczęło się od ratowania ofiary upadku z objawami złamania podstawy czaszki (tzw. oczy szopa), oraz pomocy omdlewającej kobiecie ciężarnej. Kolejna osoba tej samej pozoracji na skutek stresu przeszła atak epileptyczny.


W następnej scence ratowano poszkodowanych wskutek wybuchu piecyka gazowego, wystąpiły tutaj zarówno oparzenia, jak też porażenie prądem. Nasi uczniowie byli jedną z czterech grup, które nie weszły do pomieszczenia bez uprzedniego wyłączenia instalacji elektrycznej.


Trudne zadanie czekało na ratowników w łazience, gdzie rodzice kąpali niemowlaka. Z powodu użądlenia przez osę tatuś osuwa się na podłogę, mama na skutek stresu omdlewa, a po kilku minutach przechodzi atak astmy. Niemowlę przekręca się na brzuszek i dochodzi do przytopienia.


Z łazienki w Bursie Gimnazjalnej ratownicy przeszli na parking za budynkiem, gdzie doszło do wypadku samochodowego, w którym ucierpiały 3 osoby. Kierowca na skutek zawału serca stracił kontrolę nad pojazdem i potrącił pieszego. Ratujący stwierdzili i zabezpieczyli uraz części szyjnej kręgosłupa, złamanie otwarte nogi , a także uspokoili przerażoną pasażerkę.


Zawody uwieńczył test wiedzy teoretycznej z zakresu pierwszej pomocy.


Opiekun: Ewa Kolasa


zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=169


I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl