III Debata Tischnerowska

Dodał: admin 25 kwietnia 2016 18:12

W piątek (15.04.) nasze LO było gospodarzem kolejnej, ostatniej już, Tischnerowskiej Debaty Młodych, w której udział wzięły drużyny z Oświęcimia (Chemik-Team) i Dębicy (Cenzura).

Przybyli goście to również opiekunowie dyskutujących (Joanna Smrek, Beata Janusik-Księżarczyk, Anna Kościelniak i Krzysztof Kliś ) oraz Jacek Stoch – dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Oświęcimiu. W jury konkursowym zasiadły osobistości ze świata nauki i kultury: prof. dr hab. Piotr Kłodkowski – rektor WSE im. J. Tischnera w Krakowie, były ambasador RP w Republice Indii, akredytowany w Nepalu, Bangladeszu, na Sri Lance i Malediwach, ekspert w debacie i przewodniczący jury, dr hab. Anna Mlekodaj - starszy wykładowca w Instytucie Humanistycznym PPWSZ w Nowym Targu oraz Kazimierz Tischner - założyciel Rodziny Szkół Tischnerowskich, prezes stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, fundator nagród dla uczestników. Na debatę przybyli również: Piotr Stolecki - dyrektor Biura Poselskiego Róży Thun w Krakowie, Bogusław Waksmundzki - Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego, Piotr Kak - prezes Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Oświatowych, organizator projektu „Ogarnąć Europę", organizator debat oraz lokalne media. Poziom drużyn dyskutujących na temat: Ochrona środowiska. Czy nasz kraj w imię solidarności powinien zrezygnować z węgla, jako podstawowego źródła energii na rzecz odnawialnych źródeł był dość wyrównany. Debatę wygrał nieznacznie Oświęcim, zaś w quizie prowadziła Dębica. Ostatecznie grupy zremisowały wynikiem 11: 11. Podsumowanie debat oraz gala finałowa z wyłonieniem zwycięskiej drużyny planowane są w Krakowie.

III Debata Tischnerowska była również okazją do przypomnienia postaci ks. J. Tischnera, filozofa, autorytetu, ale przede wszystkim Józia – ucznia naszego Gimnazjum. W jego rolę wcielił się znakomicie (bo po góralsku!) Przemek Wesołowski (1g), który wraz z koleżankami (Magdą Jankowską, Wiktorią Krawczyk i Anną Gal – 2h) przybliżył rozterki szkolno-miłosno-powołaniowe młodego Tischnera. Młodzież naszego LO zadbała również o góralską oprawę muzyczną debaty, zaś Ula Tokarczyk, Julia Szymusiak (2h) oryginalnie oplakatowały szkołę na tę okazję. W roli prowadzącego debatę sprawdził się świetnie Maciej Fryźlewicz (3g), a nad techniczno-komputerową stroną imprezy czuwał niezawodny Dawid Pulit (2d). Im wszystkim wielkie dzięki! Za pomoc w organizacji dyskusji dziękuję również vice-dyrektorowi, Wojciechowi Tischnerowi.

(GK)

zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=180