Goszczyński na podbój Brukseli!

Dodał: admin 3 listopada 2016 17:21

Uczniowie naszego LO: Ula Tokarczyk, Julia Szymusiak, Mikołaj Głodziak oraz absolwent Maciej Fryźlewicz wraz z opiekunem prof. Grzegorzem Klagiem przybywali w Brukseli w ramach wyjazdu studyjnegoPodróż rozpoczęli na lotnisku w Krakowie-Balicach, by jeszcze tego samego dnia zwiedzać z przewodnikiem historyczne centrum Brukseli, z najważniejszymi zabytkami, najczęściej odwiedzanymi miejscami, symbolami miasta, parkami, i odszyfrowywać topografię miasta by night. Kolejne dni spędzili w Parlamencie Europejskim, zwiedzając jego mniej lub bardziej oficjalne miejsca (sala parlamentarna, sale obrad, voice boxy..), także od kuchni (kantyna PE), Interaktywne Muzeum (Parlamentarium) przy Esplanade Solidarność i dzielnicę Europejską (Rondo Schumana, Komisja Europejska, Rada UE), Królewskie Muzeum Armii, także spotykając się z rzecznikiem prasowym klubów poselskich.


Pobyt w Brukseli to nagroda za ubiegłoroczną wygraną naszej „Zyngry” (Julia, Ula, Maciek) w Debatach Tischnerowskich, o której pisaliśmy wielokrotnie na stronie LO. Drugą część grupy stanowili laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Interdyscyplinarnego Mikroprofesor im. ks. J. Tischnera. Fundatorem nagrody była europosłanka, p. Róża Thun, która w czerwcu oficjalnie zaprosiła zwycięzców do Brukseli, a teraz bardzo prywatnie gościła w Parlamencie Europejskim.


Wyjazd studyjny był dobrym połączeniem historii z kulturą w ramach lekcji parlamentaryzmu. Spojrzeniem na pracę instytucji europejskich, poszerzeniem wiedzy obywatelskiej, treningiem językowym z obcokrajowcami a także wglądem w wielokulturową codzienność europejskiego miasta.


zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=223

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl