Apel Poległych

Dodał: admin 8 listopada 2016 18:38

W przededniu Wszystkich Świętych odbył się w Naszej Szkole, jak co roku, uroczysty Apel Poległych. Ma on na celu przywołanie pamięci Profesorów, Absolwentów i Uczniów nowotarskiego Gimnazjum poległych i pomordowanych w czasie I i II wojny światowej.Na uroczystość przybyli członkowie rodzin poległych Profesorów, Absolwentów i Uczniów, przedstawiciele Światowego Związku AK, Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Obecna była Poseł na Sejm RP - pani Anna Paluch, władze samorządowe reprezentowali wicestarosta Powiatu Nowotarskiego - pan Władysław Tylka, przewodniczący Rady Powiatu - pan Jan Krzak, Burmistrz Nowego Targu - pan Grzegorz Watycha. Małopolskiego Kuratora Oświaty reprezentował pan Jerzy Stodulski, duchowieństwo - ks. Leszek Koniorczyk.


Podczas Apelu, przy dźwiękach werbli (Kamil Kozub), zostały przywołane nazwiska poległych Profesorów, Absolwentów i Uczniów, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę. Zapalono znicze, a zaproszeni goście oraz delegacje uczniów, nauczycieli i rodziców złożyli wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi.


Uczennice i uczniowie klas pierwszych i drugich przygotowali krótki program artystyczny, który rozpoczął się odczytaniem przez Andrzeja Plutę odezwy Naczelnika Józefa Piłsudskiego do żołnierzy I Brygady Legionów. Nawiązaniem do tej odezwy była pieśń My Pierwsza Brygada, która w roku 2007 została oficjalną pieśnią Wojska Polskiego. Fragmenty listów żołnierzy z Katynia i Starobielska zaprezentowali uczniowie: Aleksandra Szypkowska, Karolina Buksa, Piotr Miśkowicz i Aleksander Bandyk. Wymowa tych listów była niezwykle poruszająca - były to ostatnie słowa żołnierzy skierowane do swoich najbliższych. Żaden z nich nie powrócił już do Ojczyzny. Piękną piosenkę Agnieszki Osieckiej do muzyki Krzysztofa Komedy Nim wstanie dzień (z filmu "Prawo i pięść") zaśpiewał Mateusz Słonina z akompaniamentem Dawida Brynkusa (gitara). Do programu artystycznego włączyli się również goście - pan Stanisław Apostoł, absolwent Naszej Szkoły, zadeklamował utwór założyciela Konfederacji Tatrzańskiej Augustyna Suskiego My, Chochołowianie. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych było ukoronowaniem całego programu. Na zakończenie pani Anna Paluch - Poseł na Sejm RP, przypomniała o roli patriotycznego wychowania młodego pokolenia. Głos zabrał również pan Józef Różański, który każdego roku uczestniczył w Apelu Poległych. W pięknych słowach podziękował za wkład całej społeczności szkolnej w pielęgnowanie tradycji i pamięci o ofierze życia złożonej przez poległych Profesorów, Absolwentów i Uczniów Naszej Szkoły.


Nad przebiegiem całej uroczystości czuwał Arkadiusz Guzik Zaproszeni goście złożyli okolicznościowe wpisy do Księgi Pamiątkowej.


zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=226