Dzień listopadowy, w szkole, w auli. W głębi sceny zielona szafa, wymalowana w białe kwiaty, na niej zegar, skrzypce. Bliżej widowni stół, za nim siedziały 4 osoby: góral (Gospodarz- Przemek Wesołowski), góralka (Gospodyni, czyli nojśwarniejso Ania Gal) i dwóch miastowych (Inteligencja: Magda Jankowska i Adrian Wojtaszek). Przez drzwi otwarte z boku wszedł On – Reżyser (Michał Kuciński). Zaczęła się dyskusja O …duszy polskiej.
Kto dobrze wsłuchał się w rozmowę, ten dowiedział się, że Polacy wymyślili piątą porę roku: przedwiośnie, z kolei Józef Piłsudski „był wizjonerem na miarę artystów, a nie polityków”. Zaś Polska nie istniałaby bez historii, mowy, sztuki, bez swoich symboli narodowych, które decydują nie tylko o tym, „kim jesteśmy, skąd przychodzimy, ale także wskazują kierunek, w których podążamy”, co zostało podkreślone także w odśpiewanych piosenkach: „Taki kraj” (Anna Rusin), „Miejcie nadzieję”(Zuzanna Kubowicz) , „Ojczyzna”(Mateusz Słonina).
Dopełnieniem, niejako wizualizację opowieści o duszy polskiej, stanowił film wykonany przez (Zuzannę Darowską), a także gazetki, kotyliony, cytaty, nad których przygotowaniem pracowali uczniowie klasy 2d (Michał Podraza, Wiktoria Zarębczan, Wioletta Misiura, Natalia Prelich, Weronika Duda, Dorota Wojnarowicz, Aleksandra Bartosz, Dominika Plewa, Andrzej Pluta), 3f (Gabriela Fudala), 1b (Dorota Mroszczak).
Całą uroczystość przygotowali: mgr mgr Maria Ciężobka oraz Grzegorz Klag.
(M.C.)
zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=230