Prawo w praktyce

Dodał: admin 4 stycznia 2017 11:30

Od 21 listopada do 19 grudnia uczestniczyliśmy (2d) w programie edukacyjnym Prawo w praktyce, którego celem było przybliżenie nam zagadnień związanych z prawem karnym. W ramach programu co tydzień w naszej szkole odbywały się wykłady prowadzone przez sędziego Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, mgr Jacka Gacka. Podczas nich dowiedzieliśmy się, jakie możliwości czekają na absolwentów prawa oraz na czym polega praca sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych. Zapoznaliśmy się także z podstawami prawa karnego oraz zdobyliśmy umiejętność sporządzania prywatnego aktu oskarżania, zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa oraz zaświadczenia o niekaralności. W trakcie spotkań z sędzią Jackiem Gackiem przygotowywaliśmy się również do przeprowadzenia własnej rozprawy sądowej na podstawie autentycznego zabójstwa mającego miejsce w Szczawnicy kilka lat temu.9 grudnia wraz z opiekunami prof. Marią Ciężobką i prof. Łukaszem Szajnowskim udaliśmy się do Nowego Sącza, by tam najpierw zobaczyć Zakład Karny a następnie przeprowadzić rozprawę w Sądzie Okręgowym.


Najpierw udaliśmy się na ul. Pijarską 1, a więc do sądeckiego więzienia zamkniętego dla recydywistów i tymczasowo aresztowanych. Następnie na sali rozpraw Sądu Okręgowego w Nowym Sączu odbyła się zaaranżowana przez uczniów rozprawa. Zainscenizowaliśmy przebieg rozprawy zgodnie z obowiązującymi procedurami, mogliśmy także włożyć na siebie togi.


Dzięki programowi edukacyjnemu Prawo w Praktyce zgłębiliśmy swoją wiedzę w dziedzinie prawa oraz zobaczyliśmy, jak w praktyce działają instytucje karne. Ponadto aktywnie uczestniczyliśmy w przeprowadzeniu własnej rozprawy sądowej. Weszliśmy w swoje role do tego stopnia, że trzeba było zarządzić przerwę, bo groziło nam, że nasza rozprawa nie skończy się w ciągu jednego dnia ...Ba, może przeciągnąć się nawet na kolejne poniedziałki...


Wizyta w więzieniu uświadomiła nam, czym naprawdę jest zakład karny, stanowiła też dobrą lekcję odkłamania stereotypu „wygodnego życia więźnia” i jednocześnie nauczyła nas doceniania wartości wolności. Z kolei rozprawa w sądzie pozwoliła nam na zbliżenie się do zawodów prawniczych, a niektórzy z nas odkryli w sobie talent oraz charyzmę potrzebne do tego, by w przyszłości stać się znakomitymi prawnikami.


Paulina Krupa IID


Michał Babiarz IID


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=245

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl