Nasz Jubileusz 110-lecia

Dodał: admin 15 października 2014 18:21

Jubileusz 110-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego był dwudniowym świętem całej społeczności szkolnej, emerytowanych nauczycieli, byłych dyrektorów Liceum: Stanisława Żygadły, Wita Wójtowicza, Marii Pilch, Franciszka Janczego, absolwentów i osób zaprzyjaźnionych ze Szkołą. Na uroczystość przybyli: przedstawiciele władz samorządowych i Małopolskiego Kuratorium Oświaty,  przedstawiciele duchowieństwa, ks. kanonik Kapituły Katedralnej na Wawelu Andrzej Fryźlewicz (absolwent liceum), dyrektorzy szkół i jednostek powiatu nowotarskiego oraz przedstawiciele szkół ze Szwajcarii i Czech z którymi Liceum prowadzi wymiany językowe.Obchody rozpoczęły się w piątek (10.10. br.) o godz. 10.00 uroczystą mszą św. w kościele NSPJ, której przewodniczył bp Jan Zając, przybyły w zastępstwie za abp Stanisława Kardynała Dziwisza Metropolitę Krakowskiego. Homilię przekazaną od ks. Kardynała odczytał ks. Ryszard Kilanowicz, katecheta pracujący w Liceum. Pozostałe części uroczystości zorganizowane były na terenie Liceum.


I tak pełna aula gości oglądnąć mogła spektakl teatralny „Jubileusz” w wykonaniu uczniów klas I-III i absolwentów umocowany w tradycji regionu i wykorzystujący filozofię ks. prof. J. Tischnera ,  którym wtórowała uczniowska kapela góralska. Całość widowiska (reż. Grzegorz Klag) dopełnił oparty na kronikach szkolnych z lat 2004-2014 film „Goszczyński w meandrach pamięci”. Motywem przewodnim programu artystycznego był czas i zakotwiczone w nim życie: absolwentów i uczniów Szkoły. Sceniczna całość przypomniała zgromadzonym wydarzenia minionej dekady, sukcesy i aktywność uczniów, pozycję Szkoły w środowisku i jej charakter.


Kolejną odsłonę uroczystości tworzyły oficjalne przemówienia: powitanie przez p. dyrektor Marię Kopeć wszystkich zebranych na Jubileuszu, okolicznościowe przemówienia przybyłych gości: starosty Krzysztofa Faberawiceburmistrza Eugeniusza Zajączkowskiego, gratulacje składane przez p. Bożenę Bryl – dyrektora nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie, życzenia składane przez p. Beatę Tarnowską – dyrektora II LO im. Świętej Jadwigi Królowej i p. Danutę Hajnos – prezesa Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, a także wystąpienie bpa Jana Zająca i p. Jacka Sowy – absolwenta Liceum 1965 r, dziennikarza i publicysty .


Jubileusz stał się również okazją do podsumowania pracy Liceum, które zostało wyróżnione przez Radę Powiatu Nowotarskiego Medalem Pamiątkowym Podhala za zasługi dla rozwoju regionu Podhala oraz tytułem Honorowego Ambasadora Miasta Nowy Targ przyznanego wraz ze statuetką przez Burmistrza Nowego Targu za promowanie miasta podczas 110-letniej działalności. Na tę okoliczność również Edward Siarka - poseł na Sejm RP wystosował adres okolicznościowy z gratulacjami. 


Popołudniową atrakcją Obchodów była pierwsza część Koncertu Uczniów i Absolwentów (organizowała go Marta Domalik), w którym gościnnie wystąpił Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej.


Atmosferę Jubileuszu tworzyły również przygotowane przez zespół nauczycieli i uczniów wystawy tematyczne i stoiska prezentujące historię Szkoły i dokonania uczniów. Na poszczególnych piętrach Szkoły znalazły swoje miejsce następujące ekspozycje:


1) Sport w Goszczyńskim - przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego: Barbara Wcisło, Joanna Jethon-Sułowska, Piotr Jabłoński, Szymon Pohrebny i Wojciech Tischner)


2) Teodor Talowski – architekt Liceum - przygotowała Hanna Sięka


3) Wystawa książek absolwentów – przygotowała Dorota Żmuda


4) Materiały archiwalne – przygotowała Agnieszka Zamojska


5) Cinema Paradiso – dokonania teatralne uczniów Liceum przygotowała Hanna Sięka


6) Muzeum epok literackich, czyli Muzeum (nie)Oczywistości – przygotowała Maria Ciężobka


7) Wycieczki – przygotowała Maria Ciężobka


8) Wymiany językowe i kontakty zagraniczne – przygotowały: Jadwiga Leja (Niemcy), Agnieszka Paprocka-Maciaś i Ewa Komperda (Czechy i Szwajcaria).


9) stoisko autorskie p. Ludmiły Figiel i publikacje TBG


Materialnym śladem minionej dekady jest również powstała na okoliczność Jubileuszu publikacja monograficzna „Pierwsze 10 lat drugiego stulecia Goszczyńskiego 2004-2014”, w której znalazły się następujące rozdziały: Kalendarium 2004-2014, Osiągnięcia uczniów w latach 2003/2004 -2013/2014, Najlepsi absolwenci, Zdawalność matur w latach 2004-2014, Sceny z życia teatru szkolnego, Wolontariat, Wychowanie fizyczne i sport w „Goszczyńskim”, Modernizacja, Absolwenci w latach 2004/2005 – 2013/2014, Pracownicy szkoły w latach 2004-2014.


W drugim dniu obchodów, tj. 11.10. odbyły się: druga część Koncertu Uczniów i Absolwentów oraz Turniej o Puchar 110-lecia I LO w piłce siatkowej, który zdobyli absolwenci Szkoły. Wszyscy zawodnicy zostali odznaczeni złotymi medalami a puchar z wygrawerowanymi nazwiskami członków drużyn pozostaje wśród trofeów szkoły.