Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dodał: admin 13 marca 2017 19:40

W pierwszych dniach marca Uczniowie i Nauczyciele naszej Szkoły uczestniczyli w nowotarskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. We środę 1 marca w kościele św. Katarzyny odprawiona została Msza Św. w intencji Wyklętych, po której Nowotarska Grupa Mieszkańców Pamięć i Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych Błyskawica zorganizowały oficjalne uroczystości. Obecny był na nich nasz Sztandar, a delegacja Szkoły złożyła kwiaty pod Krzyżem Katyńskim, oddając cześć pamięci Niezłomnych Bohaterów.

W poniedziałek (6.03.) wszyscy chcący pogłębić swoją wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych mogli uczestniczyć w konferencji naukowej pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Prelegenci przybliżyli historię polskiego podziemia antykomunistycznego, podkreślając sylwetki Niezłomnych związanych z naszym regionem, m.in. kontrowersyjnego Józefa Kurasia „Ognia”. Uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć, jak żywe emocje budzą wciąż na Podhalu wydarzenia sprzed 70 lat. Atmosfera spotkania była gorąca – w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury obecni byli ci, którzy „Ognia” uważają za bohatera oraz niewielka, ale głośna grupa osób nazywających go bandytą. Badacze IPN-u, opierając się na wynikach długoletnich badań, podkreślali, że choć Kuraś popełniał błędy, jego niezmiennym celem była niepodległa Polska.

Wszystkich zainteresowanych losami Żołnierzy Wyklętych zapraszamy do obejrzenia gazetki na pierwszym piętrze naszej Szkoły, prezentującej sylwetki Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny „Inki” – dwójki najbardziej znanych Niezłomnych. Wystawę przygotowały uczennice kl. I a: Julia Byczyk, Maria Jarkiewicz, Karolina Moś, Wiktoria Ostowska i Klaudia Pastwa pod opieką p. Katarzyny Sikory.

zdjęcie: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=272