Wojciech Kaleta finalistą konkursu wiedzy o prawie wyborczym

Dodał: admin 4 maja 2017 21:01

Uczeń klasy Ia Wojciech Kaleta finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory”!Pomimo bardzo dużej konkurencji (w konkursie wzięło udział 4127 uczniów z całej Polski), Wojtek z powodzeniem przeszedł zarówno szkolny, jak i wojewódzki etap konkursu. Test ze znajomości Kodeksu Wyborczego w pierwszym etapie wyłonił w kraju 273 uczestników, którzy następnie mieli za zadanie napisać pracę na jeden z trzech podanych przez Organizatorów tematów.


W każdym województwie komisje złożone z komisarzy wyborczych i dyrektorów Delegatur Krajowego Biura Wyborczego dokonały wyboru jednego lub dwóch najlepszych opracowań. Pod uwagę brano poprawność językową, twórczy charakter tekstu oraz dobór i umiejętność korzystania z literatury przedmiotu i sporządzenia bibliografii.


Za najlepszą w województwie małopolskim uznano pracę Wojtka Kalety, który tym samym awansował do ogólnopolskiego finału konkursu. W swojej pracy „E-voting: szansa i zagrożenie” Wojtek omawiał korzyści i niebezpieczeństwa płynące z ewentualnego wprowadzenia w Polsce możliwości głosowania elektronicznego. Nagrodą za zwycięstwo w etapie wojewódzkim był bon na zakupy w Empiku o wartości 250 zł. Wręczyły go Wojtkowi osobiście Komisarz Wyborczy Sędzia Teresa Anna Rak i Dyrektor Delegatury KBW w Krakowie Zdzisława Romańska, które specjalnie w tym celu przyjechały do naszej Szkoły.


Finał konkursu odbył się 25 kwietnia w pomieszczeniach Kancelarii Prezydenta RP. 21 finalistów odpowiadało przed Państwową Komisją Wyborczą na wylosowane przez siebie pytania o różnych stopniach trudności. Ostatecznie Wojtek zajął w finale bardzo dobre dziewiąte miejsce. Jest to tym większym sukcesem, że jak zapewniał Przewodniczący PKW Sędzia Wojciech Hermeliński, poziom był tak wyrównany, że o poszczególnych miejscach decydowały detale. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


Opiekunem Wojtka jest mgr Katarzyna Sikora, a w czasie powstawania pracy w II etapie konkursu podpowiedzi z zakresu poprawności językowej udzielał mgr Grzegorz Klag.


Foto Wojciech Olkuśnik, KBW, Grażyna Długosz (Delegatura KBW w Nowym Sączu) i archiwum szkoły.


zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=299

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl