Noc Muzeów 2017 w Bursie Gimnazjalnej

Dodał: admin 23 maja 2017 20:35

Europejska Noc Muzeów jako impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu zwiedzającym muzeów, galerii i instytucji kultury zawitała również w sobotni wieczór (20./21.05) do naszej Bursy Gimnazjalnej przy Nadwodniej 5.Gdy na mieście trwały pikniki edukacyjno-militarne, wystawy sztuki, archiwalnych zbiorów i pokazy filmów, cały budynek Bursy od piwnic po strych zamienił się w godzinach wieczornych w labirynt historii, która w tę noc odsłoniła swoje tajemnice. Dla zwiedzających przygotowano nie tylko wystawy tematycznie związane z powstaniem i działalnością tej instytucji i jej założyciela, dra Jana Bednarskiego, na przestrzeni kilku dekad (Dzieje Bursy Gimnazjalnej w dokumencie i fotografii utrwalone), ale także pokój na strychu z autentycznym wystrojem z lat ’70.


W auli Bursy pani Danuta Hajnos otworzyła I Wernisaż Prac Uczniów Goszcza, któremu przyświecało hasło: Potęga Dobra schroniła się w naturze Piękna. Znalazły się tam dokonania plastyczne, literackie próby i fotografie 18 naszych uczniów. Wystawa, którą swoją obecnością uświetnili: pani Anna Dziubas, dyrektor Galerii JATKI, pani Maria Kopeć - dyrektor I Liceum, rodzice i znajomi uczniów, a także nauczyciele, była dla zwiedzających sposobnością do kontemplacji piękna, przypomnienia licealnych tekstów literackich, z którymi prace plastyczne korespondowały, a także do rozmów o sztuce z obecnymi artystkami. Wernisaż , dzięki pomocy pani Hajnos, zorganizowali Kasia Jasińska (2g) i Michał Kuciński (2b) wraz z opiekunem, prof. G. Klagiem.


W podziemiach Bursy natomiast zaprezentowano działalność i osiągnięcia Szkolnego Wolontariatu Młodzieżowego działającego przy I Liceum. Uczniowie wraz ze swoim opiekunem, prof. W. Grzybkiem, prezentując swoje charytatywne dokonania, rozdawali żonkilowy kwiat nadziei dla tych, którzy przy tej okazji chcieli wspomóc Fundację im. A. Worwy.


W ten sposób w Noc Muzeów udało się w Bursie połączyć historię z teraźniejszością, wiedzę z wrażliwością, namysł z rozrywką. Podczas wędrówek po Bursie można było również zebrać do kompletu pieczęć Nowotarskiej Nocy Muzeów. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i przybycie!


Kolejna impreza kulturalną tego typu już za rok!


GK


zdjęcia: http://goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=305

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl