naglowek - tlo

II Nowotarski Dzień Misyjny

Dodał: admin 22 października 2014 20:40

W ramach Światowego Tygodnia Misyjnego wolontariusze Szkolnego Wolontariatu Młodzieżowego działający przy naszej szkole, w dniu 21 października 2014r. zorganizowali II Nowotarski Dzień Misyjny. Celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie działalności misjonarzy na różnych kontynentach oraz zapoznanie uczniów z krajobrazem, kulturą i tradycją państw, w których prowadzone są misje.W tym dniu w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury zgromadzili się uczniowie szkół podstawowych wraz ze swoimi nauczycielami, opiekunami, katechetami oraz zaproszeni goście, między innymi burmistrz miasta Nowego Targu Marek Fryźlewicz, pani Maria Głuszak – wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty, a także wolontariusze świeccy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”.


W ramach obchodów II Dnia Misyjnego uczniowie szkół podstawowych wykonywali prace plastyczne na temat Dzieci w krajach misyjnych. W konkursie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, nr 4, nr 6, nr 9 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu. Poziom nadesłanych prac był wysoki, a tym samym, o czym zapewniło jury, wybór tych najlepszych bardzo trudny. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.


Po powitaniu i oficjalnym otwarciu II Nowotarskiego Dnia Misyjnego uczniowie zostali oddani pod opiekę salezjańskim wolontariuszom. Panie Anna i Katarzyna w sposób bardzo ciekawy opowiadały najmłodszym uczestnikom Dnia Misyjnego o pracy na misji, o sytuacji dzieci – ich rówieśników w Boliwii i Sudanie Południowym, o ich codziennych zajęciach i problemach z jakimi się borykają. W ramach warsztatów wolontariuszka Anna, która tydzień temu wróciła z misji w Peru uczyła dzieci tańczyć, wykonywać ozdoby – biżuterię. Najmłodsi mogli również oddać się zabawom min. układaniu puzli oraz grze planszowej, na której sami niejednokrotnie pełnili rolę pionków. Kolejnym etapem przeżywania Dnia Misyjnego przez uczniów szkół podstawowych było zwiedzanie „muzeum misyjnego”, gdzie można było zobaczyć stroje mieszkańców krajów misyjnych, ozdoby i biżuterię, artykuły codziennego użytku, naczynia oraz narzędzia pracy. Wolontariusz Andrzej bardzo interesująco opowiadał historię każdego prezentowanego eksponatu, a uczestnicy mieli możliwość przymierzenia regionalnych strojów z Ameryki Łacińskiej.


O godzinie 11.00 do MOKu przybyli uczniowie nowotarskich szkół ponadgimnazjalnych wraz ze swoimi nauczycielami i katechetami. Spotkanie z młodzieżą prowadzili zaproszeni goście – Wolontariusze Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego z Krakowa. Uczniowie mogli wysłuchać relacji pań wolontariuszek z ich pobytu na misjach w Boliwii i Sudanie Południowym. Bardzo dużo można było się dowiedzieć o pracy misjonarzy, o tym czy każdy może wyjechać na misje i jak należy się przygotować do takiego wyjazdu, co jest najtrudniejsze w pracy misjonarza, a co daje wielką radość, jakie są warunki życia misjonarzy, do czego jest się najtrudniej przyzwyczaić. Relacjom towarzyszyły prezentacje multimedialne w postaci fotogalerii, czy też nagrań filmowych, dzięki czemu wszyscy mogli jeszcze żywiej i pełniej doświadczyć tego czym jest działalność misyjna. Zestawienie „rzeczywistości misyjnej” z naszą polską budziło ogromne zaskoczenie i wywoływało na twarzach słuchających wyraz zadumy, ale też uznania dla osób decydujących się na podjęcie pracy misyjnej i niesienie pomocy tym najbiedniejszym.


Na zakończenie, młodzież wraz z opiekunami została zaproszona do obejrzenia prac plastycznych najmłodszych uczestników Dnia Misyjnego, do zapoznania się z wystawą muzeum misyjnego, gdzie pooglądać można było także zdjęcia z Peru dotyczące pracy wolontariuszy i kultury peruwiańskiej. Zainteresowani mogli uczestniczyć w warsztatach, na których można było poćwiczyć grę na bębnach, rękodzielnictwo, sprawdzić swoją wiedzę w grach i quizach o misjach, krajach misyjnych i wolontariacie misyjnym.


Chętnych do uczestnictwa w warsztatach nie brakowało. Zwłaszcza uczniowie klasy 3G pokazali jak wiele w nich „dziecięcego ducha” i radości, całkowicie oddając się zabawom i grom planszowym.


Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim przybyłym gościom, wolontariuszom Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego i uczniom za uświetnienie swoją obecnością wydarzenia jakim był II Nowotarski Dzień Misyjny. Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie wstępem do pracy i ofiary na rzecz misji i misjonarzy pracujących w krajach misyjnych.


 


Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie i wielką pomoc w organizacji II Nowotarskiego Dnia Misyjnego.

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl
Deklaracja dostępności