Pamiętamy

Dodał: admin 5 września 2017 16:38

Początek września to czas, w którym wspominamy wybuch II wojny światowej, upamiętniając wszystkie jej ofiary.

W piątek 1 września w kościele św. Katarzyny odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, po której delegacje przemaszerowały pod ścianę „Pamięci ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego” na Placu Kombatantów. W trakcie uroczystości odczytano Apel Poległych, a zaproszeni goście wygłosili przemówienia, podkreślając rolę pamięci w budowaniu i utrzymywaniu tożsamości.W niedzielę 3 września odbyły się natomiast uroczystości związane z 75. rocznicą zagłady Żydów nowotarskich. Pierwsza część spotkania miała miejsce pod kinem „Tatry”, czyli dawną synagogą, zaś druga na cmentarzu żydowskim przy ulicy Jana Pawła II. Przytoczono najważniejsze informacje o losach żydowskich mieszkańców powiatu w czasie II wojny światowej, a prof. Jacek Waksmundzki odczytał dokładną listę ofiar, wśród których było wiele osób związanych z naszą Szkołą.


Na obydwu uroczystościach obecny był Sztandar naszej Szkoły, pokazując tym samym, że nasza Społeczność pamięta o wszystkich ofiarach II wojny światowej, a zwłaszcza o tych, którzy byli w jakiś sposób związani z Liceum.


Poczet sztandarowy tworzyli: Magdalena Ćwiertnia, Maria Mikrut i Arkadiusz Guzik z kl. IId oraz Katarzyna Słowik z kl. IIf.

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl