46. Rajd Szlakami Partyzantów Gorczańskich

Dodał: admin 27 października 2014 18:43

24 X br. odbył się 46 szkolny Rajd Szlakami Partyzantów Gorczańskich organizowany nieprzerwanie od 1969 r. przez naszą szkołę. Jego organizatorami byli panowie:  Jacek Waksmundzki i Paweł Rozmus a funkcję przewodnika,  kolejny raz, pełnił  pan  Adam Jachymiak.

O godz. 18.00 w w sali nr 6 spotkało się 12 uczniów szkoły z p. Jackiem Waksmundzkim oraz siedmioosobowe zaprzyjaźnione grupy ze  Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowym Targu pod opieką p. Jolanty Guzik i Gimnazjum w Ludźmierzu pod opieką p. Adama Błaszczyka.   Najpierw uczestnicy poznali historię rajdu i walk o niepodległość na Podhalu,  pod tablicami poległych minutą ciszy uczcili ich pamięć, a następnie udali się z opiekunami do Łopusznej. Stamtąd- czarnym szlakiem przez Kiczorę –grupa dotarła na symboliczny grób Albiny Białoń na Hali Wzorowej pod Turbaczem. Zapalenie zniczy i oddanie czci wszystkim partyzantom gorczańskim zawsze stanowi kulminacyjny moment rajdu. Warunki terenowe okazały się bardzo łaskawe, było trochę błota i śniegu oraz lekki mróz. Podczas marszu, uczestnikom zostały przedstawione historie walk partyzanckich związanych z konkretnym miejscem trasy. Gościny udzieliło wędrowcom schronisko na Turbaczu.

O godz. 3.00 nad ranem wszyscy cali, zdrowi, trochę zmęczeni i ubłoceni dotarli na Długa Polanę.

Jacek Waksmundzki