19 września liceum odwiedził nasz absolwent, doktorant Wydziału Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pan Mateusz Szczęch. Spotkał się z uczniami klasy IIIg o profilu matematyczno – geograficznym. Zaprezentował przedmiot zainteresowań i spektrum działalności swojego wydziału. Przedstawił metodologię badań i sposób wykonywania map geologicznych, znaczenie takiej działalności w gospodarce oraz możliwości absolwenta geologii na rynku pracy.
Kolejną częścią spotkania był krótki wykład na temat budowy geologicznej Karpat, po którym słuchacze przenieśli się na wirtualną wycieczkę geologiczną w okolice Nowego Targu. Mogliśmy zobaczyć strukturę fliszu karpackiego, malownicze, bliskie nam zakątki Gorców (miedzy innymi Samorody, wodospad na Kowańcu, urokliwą Dolinę Łopusznej). Na takiej geowycieczce nie mogło też zabraknąć obiektów o szczególnych walorach przyrodniczych. Należy do nich rezerwat przyrody Skałka Rogoźnicka jako jedno z dwóch miejsc na świecie z tak bogatą w skamieniałości wychodnią skał wapiennych zwanych w literaturze fachowej „muszlowcem rogoźnickim”, przełom Białki pod Kramnicą ze słynną jaskinią Obłazowa (to tutaj znaleziono najstarszy na świecie bumerang – ksiądz Józef Tischner miał więc rację twierdząc, że „na pocątku wsędy byli górole”), jedyny w swoim rodzaju rezerwat torfowiskowy Bór na Czerwonem i wiele zakątków niezwykle ciekawych, o istnieniu których nie mieliśmy pojęcia.
Prelegent zachęcał słuchaczy do bardziej refleksyjnego poruszania się po własnej okolicy. Pokazał okazy skał i ślady w nich zawarte, które dały konkretne informacje o przeszłości naszego regionu. Dostaliśmy też zaproszenie na Uniwersytet, zwiedzanie wystawy przyrodniczej i wydziałowego laboratorium. Podobne spotkanie w najbliższej przyszłości odbędzie też klasa IIIf o takim samym profilu. Dobrze zdana na maturze geografia otwiera drzwi na Wydział Geologiczny. Trzymamy kciuki za wszystkich zainteresowanych!
zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=328