naglowek - tlo

Powiatowa licealiada w szachach. Trzy razy srebro i brąz!

Dodał: admin 13 grudnia 2017 22:18

Do rywalizacji o awans do zawodów wojewódzkich stanęła grupa 48 szachistek i szachistów. W porównaniu do roku ubiegłego, wzrosła ilość chłopców – 41 (36), mniej wystartowało dziewcząt - 7 (13). Po raz kolejny zmieniono regulamin zawodów powiatowych. Przeprowadzono wspólny turniej dla dziewcząt i chłopców. Na podstawie zajętych miejsc ustalono (!?) kolejność indywidualną w obu kategoriach. O klasyfikacji drużynowej decydowała suma punktów szachowych czterech zawodników, dwóch w kategorii dziewcząt. Grano na dystansie 7 rund, tempem 15 minut na zawodnika. Wystąpiły reprezentacje siedmiu szkół.Ambicja powiatowych działaczy, aby pogodzić turnieje indywidualne i drużynowe z regulaminem wojewódzkim, nie wypaliła. Aleksandra Skubisz, najlepsza szachistka ZSO nr 1 w Nowym Tagu, zajęła trzecie miejsce indywidualnie, rozegrała tylko jedną partię, zwycięską, z dziewczyną, która zajęła drugie miejsce (?!), w pozostałych rywalizowała z chłopcami. Realizacja zastosowanego regulaminu wypaczyła wyniki turniejów drużynowych - szczególnie dziewcząt. Zapomniano o głównym celu rozgrywek powiatowych, jakim było wyłonienie najlepszej, czteroosobowej drużyny szkolnej, w której będzie, co najmniej, jedna dziewczyna.


W następnych edycjach, aby zrealizować założenia powiatowego regulaminu i zachować obiektywizm, wystarczy zastosować, przywrócony w roku ubiegłym, po kilku latach demontażu, regulamin dwóch turniejów indywidualnych - dziewcząt i chłopców. Na podstawie punktów szachowych obliczyć punktacje drużynowe: dziewcząt, chłopców oraz zgodną z wojewódzkim regulaminem. Alternatywą jest zastosowanie ogólnopolskiego regulaminu, czyli rozegrać mecze pomiędzy szkolnymi drużynami. 


Szachy w Nowym Targu, od kilku lat, są w poważnym dołku. Reprezentacja I LO  bazując  na uczniach z okolicznych miejscowości, spisała się bardzo dobrze. Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Skubisz 3 pkt, 6. Dominika Petlic 2 pkt. Wśród chłopców, po raz trzeci w powiatowej zawodach, na podium stanął Jan Krupa, tym razem na drugim stopniu, zdobył 5,5 pkt. Pozostali reprezentanci Szkoły uplasowali się na następujących miejscach: 7. Dominik Kilka 5 pkt, 9. Bartosz Ciesielka 5 pkt, 10. Klemens Hubicki 5 pkt, 12. Kamil Krzysztofek 4,5 pkt, 13. Matusz Potaśnik 4 pkt, 16. Filip Wojtaszek 4 pkt, 19. Patryk Gątkiewicz 3,5 pkt, 20. Sebastian Gałowicz 3,5 pkt, 27. Remigiusz Topolski 3 pkt;


Drużynowo – zespoły dziewcząt i chłopców z naszej Szkoły zdobyły srebrne medale, zgromadzili, odpowiednio - 5 i 20,5 pkt. Pierwsze miejsca zajęły drużyny ZS w Rabce Zdroju 5 i 21,5 pkt. Na trzeciej pozycji uplasowali się reprezentanci I LO w Rabce Zdroju - 19 pkt, a wśród dziewcząt ZS CKR w Nowym Targu - 3,5 pkt. 


GRATULUJEMY!


Więcej zdjęć i komunikaty z zawodów można pobrać na stronie uksgimpel.org.pl.


zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=367

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl
Deklaracja dostępności