Koncert kolęd 05.01.2018 r.

Dodał: admin 9 stycznia 2018 17:07

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym łączy nas wigilijny stół, opłatek przełamany z najbliższymi i wspólne śpiewanie kolęd.

I dlatego, jako jedna wielka rodzina Goszcza, spotkaliśmy się skoro świt (8.30) w sali widowiskowej MOK-u, by jak każdego roku wspólnie pokolędować.Koncert rozpoczęła klasa 2E wiązanką najpopularniejszych kolęd polskich. Na fortepianie przygrywała Julia Majerczyk. Za chwilę sala wstrzymała oddech, kiedy mezzosopranistka Maria Łukasz z kl. 2F wyśpiewała kolędę o gwiazdeczce, która wskazywała drogę mędrcom. Jedną z najpopularniejszych i najbardziej znanych kolęd świata Adeste Fideles (łac. Przybądźcie wierni) średniowieczny hymn katolicki na okres Bożego Narodzenia wykonała grupa języka włoskiego. Natomiast pastorałkę „Zawieja i beznadzieja” brawurowo zaśpiewała wystrojona w czerwień klasa 2F pod profesjonalną batutą Gabrieli Szyszki i przy akompaniamencie Marii Łukasz (fortepian), Natalii Wacław i Jagody Skrabuchy (gitara) oraz Dominiki Zych (bongosy). Potem „przybieżeli do Betlejem pasterze…” a wśród nich sportowcy z klasy 1H. Furorę wzbudził następny wykonawca - Stanisław Kwak z klasy 2E, który zmierzył się z popularną kolędą „W złobie leży…”. Entuzjazm wywołał utworem „That’s christmas to me”. Na fortepianie grałaJulia Majerczyk. W klasie 1D są utalentowane solistki: Karolina Makowska, Katarzyna Mąka, Anna Radecka i Julia Sikoń. Wraz ze swoją klasą zaśpiewały dwie kolędy: „Lulajże Jezuniu” oraz „Polskie Betlejem”. Zaś Katarzyna Mąka z klasy 1D zaskoczyła nas niesłychanym tembrem głosu śpiewając pastorałkę pod tajemniczym tytułem „Babci zegar”.


Entuzjazm widowni wzbudził tekst prof. Renaty Przybyły będący przeróbką kolędy „Idzie na ziemię Jezusek sam…” wyśpiewany przez sportowców z klasy 2H, którzy wybiegli na scenę w białych jak śnieg albach oraz… korkach! Dzielnie dotrzymywali im kroku akompaniatorzy: Kasia Miętus z kl. 2B (skrzypce) i Marcin Głodziak z kl. 1A (gitara). Zgoła odmienny nastrój towarzyszył występowi sióstr Dominiki i Gabrieli Szyszki z kl. 2F, które wzruszyły niejedno serceśpiewając kolędę pt.Nie było miejsca dla Ciebie”. Chwilę potem „przylecieli aniołkowie jak ptaszkowie z nieba…” a wśród nich można było dostrzec naszych uskrzydlonych pedagogów. Ich pojawienie się na scenie wywołało entuzjazm publiczności. A potem było już coraz goręcej! Nasi nauczyciele nie tylko pięknie śpiewają, ale również i grają. Z głosami profesorów pięknie współbrzmiała wirtuozerska gra pani prof. Jadwigi Lei na flecie poprzecznym. Na gitarze towarzyszyła Gabriela Zagata z kl. 3G. Patrycja Zarzycka z klasy 1A rozpoczęła cykl kolęd kierowanych do określonego nadawcy pięknie wyśpiewując swój poruszający muzyczny list do świętego Mikołaja. Natomiast klasa 1E wybrała się do stajenki prosić Dzieciątko o pokój i nawet fakt, że „Skrzypi wóz, wielki mróz na ziemi…” im w tymnie przeszkodził. Ich występ zostanie niezapomniany również dzięki brawurowemu akompaniamentowi na akordeonie w wykonaniu Karoliny Fąfrowicz.


 Klasa 1B miała mnóstwo pytań do Maryi zachwycająco wyśpiewując je w pieśni „Mario czy już wiesz…?” Subtelnie akompaniowała na gitarze Gabriela Zagata z kl. 3G, która śpiewając kolędę „Mizerna cicha” po raz kolejny poruszyła serca słuchaczy.


Dynamiczny występ klasy 1F w pastorałce "Gore gwiazda Jezusowi w obłoku…” nie pozostanie bez echa. Swoją przynależność do „biolchemu” podkreślili białymi fartuchami! Podziwialiśmy też grę akompaniatorów: Kasi Szarek i Oliwii Smolarskiej (skrzypce) Bartłomieja Nowobilskiego (trąbka) oraz Juli Szczodrowskiej (bongos). Nie mogło zabraknąć podczas naszego koncertu kolędy „Lulajże Jezuniu”. Przepiękne wykonanie i współbrzmienie głosów Juli Majerczyk z kl. 2E oraz Zuzy Kubowicz z kl. 3D bardzo poruszyło słuchaczy, podobnie jak oryginalna aranżacja przeboju „Last Christmas”.


Choć tyle żalu w nas i gniew uśpiony trwa”, to klasa 2C wraz z wychowawcą przekazała wszystkim znak pokoju. Solo zaśpiewali: Marlena Krzysztof, Teresa Pirchała i Jacek Mozdyniewicz, Na fortepianie akompaniował Klemens Hubicki, a na skrzypcach Wojciech Dzierzęga. Kolejny raz klasa 2C pokazała swój artystyczny i gimnastyczny kunszt!


Klasa 2B przygotowała dla nas piękną, rozpisaną na głosy pastorałkę „Pastuszkowie bracia miligdzieście pod ten czas chodzili? A potem młodzież złożyła życzenia w języku hiszpańskim i angielskim piosenką „Feliz navidad”. Śpiewających wspomagali: Olga Sobańska (fortepian), Jan Sproch (gitara) oraz rozbudowana sekcja perkusyjna (marakasy, tamburyno, dzwonki).


Na koniec koncertu popłynęły słowa Pani dyrektor pełne podziękowań i zachwytu dla wszystkich 21 wykonawców, dla akompaniatorów, dzięki którym kolędy mogły jeszcze piękniej wybrzmieć, konferasjerów: Aleksandry Skubisz z kl. 1A i Remigiusza Topolskiego z kl. 1E, a także dla widowni, która entuzjastycznie reagowała na to, co się działo na scenie.


Jak zawsze, wspólne kolędowanie zakończyliśmy śpiewem na kilkaset głosów „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.


Opr. Jadwiga Leja i Dorota Żmuda


zdjęcia Zuzanna Kubowicz/Wojciech Grzybek: 


cz. 1: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=382


cz. 2: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=383