Świętowanie Niepodległości w roku 1938

Dodał: admin 10 października 2018 17:10

W ostatni piątek w Galerii Sztuki „Jatki” odbył się wykład p. Marka Fryźlewicza pt. „Powiatowe obchody Święta Niepodległości 11.XI.1918 r.”. Program słowno-muzyczny, będący oprawą wykładu, przygotowali uczniowie naszej szkoły. Arkadiusz Guzik i Dawid Brynkus (kl. 3d) odczytali przemówienia dowódcy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Alfreda Krajewskiego oraz wiceburmistrza Nowego Targu Jana Stanka, które zostały wygłoszone na uroczystości w 1938 r. Ich interpretacje zostały nagrodzone gromkimi oklaskami. Natomiast chór zaśpiewał z towarzyszeniem gitary kilka pieśni patriotycznych z okresu I wojny światowej. Publiczność doceniła piękne wykonania, nie tylko chętnie włączając się we wspólny śpiew, ale również domagając się bisów. Podziw wzbudziły zwłaszcza „Maki” (pieśń do słów Kornela Makuszyńskiego) w wykonaniu Marii Łukasz (kl. 3f) i Mateusza Słoniny (kl. 3g), które na wyraźne życzenie publiczności zostały zaśpiewane dwukrotnie.

Skład zespołu muzycznego: soliści – Maria Łukasz (kl. 3f) i Mateusz Słonina (kl. 3g), chór – Martyna Furczoń, Joanna Kapera, Adrianna Kobylarczyk, Martyna Stankiewicz i Grzegorz Bryniarski (kl. 2d), gitara – Marcin Głodziak (kl. 2a).

Przygotowania koordynowały mgr Dorota Żmuda i mgr Katarzyna Sikora.

Na wykładzie obecnych było również wielu innych naszych uczniów, którzy mieli okazję znacząco poszerzyć swoją wiedzę na temat mało znanych wydarzeń sprzed 80 lat.

Zdjęcia z archiwum Galerii Sztuki BWA „Jatki”:   http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=469#1