Klasa humanistyczna -3d- uczestnikiem Międzynarodowej Konferencji Naukowej.

Dodał: admin 16 października 2018 18:08

Organizatorami Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. "Papież zza żelaznej kurtyny. Wpływ pontyfikatu Jana Pawła II na państwa i Kościoły bloku wschodniego" był Instytut Pamięci Narodowej oraz Węgierski Komitet Pamięci Narodowej. Młodzież klasy 3d wysłuchała referatów, przygotowanych przez pracowników naukowych wszystkich krajów, które od 1945 roku znajdowały się w strefie wpływów ZSRR. Uczestników Konferencji przywitał Prezes IPN dr Jarosław Szarek, a list od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy odczytał sekretarz stanu w jego kancelarii Pan Andrzej Dera.

Referaty wygłoszone przez prelegemtów dotyczyły sytuacji kościołów chrześcijańskich w ZSRS, Polsce, NRD, Rumunii, Czechosłowacji, Bułgarii i na Węgrzech od instalacji reżimu do wyboru Jana Pawła II. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze sposobami walki komunistycznej władzy z Kościołami chrześcijańskimi. Dobór metod w tej walce wynikał mi.in. z różnej pozycji tych Kościołów w poszczególnych państwach (zwłaszcza w okresie II wojny światowej) oraz stopnia ich poparcia przez społeczeństwa. Wszystkie referaty były ilustrowane unikatowymi fotografiami, rzadko publikowanymi poza specjalistycznymi wydawnictwami. Uzyskane informacje były źródłem dyskusji uczniów 3d w trakcie konferencji i kilka godzin po niej.

zdjęcia: http://www.goszczynski.nowotarski.pl/galeria.php?galeria_id=473