Konferencja naukowa Goszczyńskiego dla Niepodległej

Dodał: admin 2 grudnia 2018 17:41

 

Konferencja naukowa pt. „Budowanie tożsamości narodowej w dobie walk o niepodległość a patriotyzm współczesnej młodzieży” towarzyszyła zorganizowanej w I Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu wystawie pamiątek z lat 1910-1930. Pomysł był oryginalny: prelekcje zaproszonych gości – naukowców wyższych uczelni – były przeplatane referatami uczniów I LO. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury od początku do końca zasiadali wszyscy prelegenci. Sala widowiskowa pękała w szwach – w konferencji uczestniczyli nie tylko uczniowie i grono pedagogiczne, ale także znakomici goście, wśród nich Parlamentarzyści Anna Paluch i Edward Siarka, którzy mówili o współczesnym patriotyzmie i gratulowali szkole działań w ramach projektu „Goszcz dla Niepodległej”, Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, Dyrektor Delegatury KO w Nowym Targu Bożena Bryl, Dyrektor MOK Bolesław Bara, Dyrektor Euroregionu Tatry Antoni Nowak, Prorektor PPWSZ dr Krzysztof Trochimiuk.

 Konferencję otworzyła Dyrektor Szkoły Maria Kopeć, która po powitaniu zaproszonych gości opowiedziała o zaangażowaniu uczniów i absolwentów szkoły w walki I wojny światowej. Prelekcji towarzyszyła projekcja filmu autorstwa mgr Hanny Sięki i ucznia kl. 3c Sebastiana Gałowicza ukazującego sylwetki poległych w Wojnie Wszechświatowej uczniów i absolwentów nowotarskiego Gimnazjum na tle symbolicznej sztafety pokoleń. Nauczycielka historii mgr Zofia Łukasz przybliżyła założenia projektu „Goszcz dla Niepodległej”.


Przed wystąpieniem pierwszego z naukowców głos zabrał uczeń kl. 2c Aleksander Adamczyk, który opowiedział zebranym o organizacji szkoły w przededniu i w trakcie wojny, lekturach i o tym, co oznaczało „chlubnie uzdolniony”.


Następnie dr Janusz Kamocki, w budującej i niezwykle ciepło odebranej przez uczniów prelekcji opowiedział o problemie tożsamości i odpowiedzialności. Kolejno mikrofon trafił w ręce dra hab. Jerzego Roszkowskiego, który poruszył temat Kresów Południowych i starań o granice. Prof. Grażyna Branny, opowiedziała o losach swojego dziadka – Wojciecha Lorencowicza, absolwenta Gimnazjum nowotarskiego. Konferencję zamknął mgr Jan Budz, mówiący o zaangażowaniu profesorów i uczniów szkoły w budowanie ducha polskiego w regionie.


Pomiędzy wystąpieniami badaczy historii swoje referaty wygłosili uczniowie: Katarzyna Sanek i Marta Sibiga z kl. 2f o codzienności w Gimnazjum nowotarskim na początku XX wieku; Martyna Stankiewicz z kl. 2c o funkcjonowaniu szkoły w trakcie wojny, kiedy to gmach Gimnazjum został przekształcony w Szpital Czerwonego Krzyża; a Jakub Gajewski i Paweł Jaskierski z kl. 2c barwnie opowiedzieli o działalności szkoły na rzecz uczniów potrzebujących oraz o Bursie Gimnazjalnej i jej twórcy doktorze Janie Bednarskim. Całość dopełniła muzyka, która przeniosła publiczność w klimat początku XX wieku. Piosenki „O mój rozmarynie” i „Maki” do słów Kornela Makuszyńskiego wykonali: Maria Łukasz z kl. 3f i Mateusz Słonina z kl. 3g przy akompaniamencie Marcina Głodziaka z kl. 2a, zaś wiązankę piosenek z dwudziestolecia międzywojennego zaśpiewały Magdalena Ćwiertnia, Paulina Filipiec i Bożena Goleniowski przy akompaniamencie Jakuba Galicy (wszyscy z kl. 3d). Konferencję prowadziła mgr Katarzyna Sikora a przygotowały: mgr Aneta Borkowska, mgr Maria Kopeć, mgr Zofia Łukasz, mgr Katarzyna Sikora.