Mokradła muszą być mokre...

Dodał: admin 6 lutego 2019 14:01

 

W związku ze Światowym Dniem Mokradeł, który przypada 2 lutego w naszej szkol klasy: IB, IE, IG i IIE uczestniczyły w  prelekcji prowadzonej przez leśniczego rezerwatu "Bór na Czerwonem" Pana Krzysztofa Przybyłę o tym, jak ważne są torfowiska dla środowiska naturalnego.
Leśniczy opowiedział nam o rezerwacie, w którym pracuje. Dowiedzieliśmy się, że jest wpisany na listę Konwencji Ramcarskiej, czyli układu międzynarodowego zajmującego się ochroną obszarów wodno-błotnych. Takich obszarów jest tylko 19 na terenie Polski, rezerwat "Bór na Czerwonym" ma 114 hektarów i jest najmniejszy.

Co ciekawe do powstania tego rezerwatu przyczynił się dyrektor naszego liceum, wtedy gimnazjum, Edmund Niezabitowski.

Jednak głównym tematem wykładu były torfowiska. Dlaczego są takie ważne? Przede wszystkim magazynują wodę, zapewniają życie roślinom i zwierzętom oraz gromadzą dwutlenek węgla. Występuje tam wiele niezwykłych roślin np.: rosiczka oraz zwierząt np.: kumak górski i traszka. Za niszczenie mokradeł odpowiada oczywiście człowiek, poprzez ich wysuszanie.
Do tej pory straciliśmy już 40% torfowisk.

Ten wykład uświadomił nam, że należy ochraniać przyrodę, ponieważ jest naszym sprzymierzeńcem i dużo nam pomaga, ale nie potrafimy tego dostrzec.

W naszej szkole na przełomie maja i czerwca organizowane są wycieczki do Rezerwatu "Bór na Czerwonem".