Noc Biologów w Krakowie

Dodał: admin 11 lutego 2019 13:55

 

 

Biologia jest jedną z najbardziej fascynujących nauk, a odkrycia i osiągnięcia naukowców tej dziedziny spotykają się z ogromnym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdego roku największe uczelnie w Polsce w zimową noc otwierają drzwi sal wykładowych i laboratoriów, aby przybliżyć wszystkim przedmiot swoich badań i zainteresowań.Na odkrywanie tajemnic przyrody wyruszyła młodzież dwóch klas drugich (IIe i IIf) o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym, pod przewodnictwem dr Katarzyny Grobarczyk-Piekło, mgr Katarzyna Żmudy, mgr Gabrieli Głodziak i mgr Anety Borkowskiej.


Uczniowie wzięli udział w wykładach organizowanych przez Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zapoznali się tam z tematami: „Czy czarna ospa to już przeszłość?”, „Po co nam gorączka?” oraz „Sukulenty w Życiu człowieka”. W tym samym instytucie młodzież uczestniczyła w następujących warsztatach: „Porozmawiajmy językiem neuronów- rejestracja żywej tkanki mózgowej”, „Wojna płci”, „Klonowanie roślin czyli po co nam roślinne kultury in vitro”, „Wyciśnij z owoców coś więcej niż sok”, „Zagraj w kości- metody badań osteologicznych”, „Co w trawie piszczy- badanie owadów na przykładzie świerszcza domowego” oraz „Pasożyty- nielegalni lokatorzy naszego organizmu”.


Część naszych uczniów uczestniczyła także w wykładzie i warsztatach organizowanych przez Centrum Edukacji Przyrodniczej: wykład na temat „Perły- łzy Bogów” oraz warsztaty: „CSI kryminalne zagadki CEP UJ- płeć i wiek zapisane w kościach”.


Uczeń klasy IIe Tomasz Gąsienica-Mracielnik (także autor zdjęć) tak wspomina wydarzenie:


„Noc Biologów była super. Zorganizowane były bardzo ciekawe wykłady, na przykład o gorączce, o szczepionkach. Były także zajęcia o neurologii, sekcja świerszczy oraz quizy i konkursy, w których można było wygrać fajne nagrody. W przerwach między zajęciami warto było pójść do sali, w której znajdowały się różne zwierzęta, a wiele z nich można było zabrać na ręce, na przykład wielkiego ślimaka, pająka i białe jeże. Cieszę się, że są organizowane takie wydarzenia, ponieważ można zobaczyć wiele interesujących wystaw i dowiedzieć się wielu ciekawostek.”


Zajęcia jak zawsze przygotowane były na najwyższym naukowym poziomie, co nie dziwi, skoro zajęli się tym naukowcy z jednego najlepszych wydziałów biologii w Polsce. Takie wydarzenia są okazją do zapoznania się z bliska z pracą naukowców, oraz poczucia choć namiastki atmosfery studiów, które miejmy nadzieję, nasi uczniowie podejmą już niedługo.