Matematycy w Instytucie Matematyki UJ

Dodał: admin 28 czerwca 2019 11:19

Z końcem roku szkolnego w Instytucie Matematyki UJ w Krakowie odbyły się warsztaty dla uczniów i nauczycieli z cyklu „Praca z uczniem uzdolnionym matematycznie”W zajęciach tych wzięli udział uczniowie Naszego Liceum. Zajęcia dla uczniów prowadzili dr Arkadiusz Lewandowski i dr Anna Szymusiak.

„Funkcje holomorficzne dla początkujących” – Z wykładu Pana dr Arkadiusza Lewandowskiego dowiedzieliśmy się, czym są funkcje holomorficzne i że oswojone nie gryzą. Wywnioskowaliśmy, że zespolony rachunek różniczkowy jest cool i że zajmując się nim można poczuć się jak Alicja w krainie czarów.

„Dyskryminacja czy nie? O paradoksie Simpsona” – Jeśli pewien uniwersytet przyjmuje na studia 44% aplikujących mężczyzn i 35% aplikujących kobiet, to czy to wystarczy, by mówić o dyskryminacji kobiet? A czy jeśli terapia A daje średnio większe szanse wyleczenia niż terapia B, to czy na pewno powinniśmy się jej poddać? Poprzez analizę kilku takich przykładów prezentowanych przez Panią dr Annę Szymusiak dowiedzieliśmy się nie tylko na czym polega znany w probabilistyce i statystyce paradoks Simpsona, ale także w jaki sposób może stać się on „narzędziem manipulacji”.