naglowek - tlo

Licealistka z Goszczyńskiego na Międzynarodowym Turnieju Chemicznym w Moskwie.

Dodał: admin 12 września 2019 15:47

Weronika Łukaszczyk z Naszego Liceum wraz z innymi przedstawicielami renomowanych małopolskich liceów, reprezentowała Polskę w Międzynarodowym Turnieju Wiedzy ChemicznejInternational Chemistry Tournament w Moskwie. Drużyna zmierzyła się z wybitnymi chemikami z takich krajów jak m.in. Iran, Węgry, Singapur, Rosja, Tajlandia, Czarnogóra.

Polska reprezentacja zajęła IV miejsce.

 

 

„Przygotowania rozpoczęliśmy już w maju, kiedy organizatorzy opublikowali pełną listę problemów chemicznych. Naszym zadaniem było opracowanie rozwiązań, możliwych z naukowego punktu widzenia, a następnie sporządzenie prezentacji, które podczas turnieju przedstawialiśmy. Ponadto każdy z nas musiał obronić swój pomysł, odpowiadając na pytania przeciwnej drużyny, której zadaniem było zauważyć wady w naszym rozwiązaniu, a także przed jury, składającym się z pracowników naukowych uczelni wyższych. Problemy, którymi ja się zajmowałam, dotyczyły m.in. zaproponowania związku, który zmienia barwę co najmniej dwukrotnie, podczas rozdrabniania w moździerzu, czy ustalenie 4 warstw rozpuszczalników, w których zachodzące reakcje spowodują transport co najmniej jednego atomu przez wszystkie 4 warstwy. 


Organizatorzy postarali się również zorganizować nam czas wolny, dzięki czemu mogliśmy zwiedzić Moskwę, a nawet odwiedzić Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej.” - tak wspomina turniej Weronika, której wyjazd pozostanie na długo w pamięci. 


Wyjazd został wsparty m.in. przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, a także Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej.


Naukowo licealistkę wspierała pani Gabriela Głodziak.

I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
Plac Krasińskiego 1
34 - 400 Nowy Targ
Kontakt:
(018)26 629 55
(018)26 638 58
lo@goszczynski.nowytarg.pl
Deklaracja dostępności